Координати: 5°15′N, 102°0′E

Келантан (кинески: 吉兰丹) е држава во Малезија. Главен град и седиште на султанатот е Кота Бхару.


Држави и територии на Малезија
Келантан
Kelantan Darul Naim
كلنتن دار النّعيم
Flag of Kelantan Coat of arms of Kelantan
Знаме Грб
Мото: Berserah kepada Tuhan Kerajaan Kelantan
Химна: Selamat Sultan
Местоположба на Kelantan
Местоположба на Kelantan
Главен град Кота Бару
Royal capital Кота Бхару
Владеачка партија Pakatan Rakyat (Народен пакт)
 - Султан Туанку Исмаил Петра
 - Ментери Бесар Ник Азис Ник Мат
Историја  
 - Под контрола на Патани и Отоманско Царство 1603 
 - Сијамска контрола 1842 
 - Јапонска окушација 1942-1946 
 - Влез во малезиската федерација 1948 
Површина
 - Вкупно 14.922 km²
Население
 - 2007 пресметка 2.100.000
 - Густина 93,8/km²
Повикувачки број 09
Поштенски број 15xxx до 18xxx
Автомоб. Таблички D
Портал: http://www.kelantan.gov.my

Келантан е сместен во североисточниот дел на полуостровот Малаја. На север се граничи со тајландската провинција Наративат, Теренгану на југоисток, Перак на запад, и Паханг на југ. На североисток излегува на Јужнокинеско Море.

Под водство на исламската партија на Малезија (PAS), Келантан е најконзервативната и најисламистичката малезиска држава.

Надворешни врски

уреди
 
Главниот град Кота Бхару
Држави и федерални територии на Малезија  
Држави:   Кедах |   Келантан |   Малака |   Негери Сембилан |   Паханг |   Перак |   Пенанг |   Перлис |   Сабах |   Саравак |   Селангор |   Теренгану |   Џохор
Федерални територии:   Куала Лумпур |   Лабуан |   Путраџаја