Страјане

село во Општина Гостивар

Страјане — село во Општина Гостивар, во околината на градот Гостивар.

Страјане

Панорама на Страјане

Страјане во рамките на Македонија
Страјане
Местоположба на Страјане во Македонија
Страјане на интерактивна карта

Карта

Координати 41°43′26″N 21°3′39″E / 41.72389° СГШ; 21.06083° ИГД / 41.72389; 21.06083Координати: 41°43′26″N 21°3′39″E / 41.72389° СГШ; 21.06083° ИГД / 41.72389; 21.06083
Општина Гостивар
Население 54 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 07076
Надм. вис. 1352 м
Страјане на општинската карта

Атарот на Страјане во рамките на општината
Страјане на Ризницата

Географија и местоположба Уреди

Селото се наоѓа во областа Горни Полог, во јужните падини на Сува Гора. Оддалечено е 22 километри југоисточно од Гостивар.

Историја Уреди

Во XIX век селото било дел од Гостиварската нахија на Тетовската каза на Отоманското Царство.

Стопанство Уреди

Население Уреди

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948486—    
1953521+7.2%
1961504−3.3%
1971535+6.2%
1981544+1.7%
ГодинаНас.±%
19910−100.0%
1994339—    
2002307−9.4%
202154−82.4%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Страјане живееле 250 жители, сите Албанци.[2]

Според Афанасиј Селишчев во 1929 година, Страјане — село во Железноречка општина во Горнополошкиот срез и има 59 куќи и 350 жители, Албанци.[3]

Според пописот на населението на Македонија од 2002 година, селото има 307 жители, сите Албанци.[4]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 54 жители, од кои 46 Албанци и 8 лица без податоци.[5]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 250 486 521 504 535 544 0 339 307 54
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[6]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[7]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]

Родови Уреди

Како најстар албански род во селото се наведува родот Кољовере (33 куќи). Неговите припадници се доселиле кон почетокот на 19-от век од селото Каливари, кое се наоѓа во албанската област Миридита. Родот го основале тројца браќа: Амет, Браим и Селим.[10]

Селце Кеч е албанско село.

Според истражувањата од 1947 година, родови во селото:

Општествени установи Уреди

Самоуправа и политика Уреди

Избирачко место Уреди

Во селото постои избирачкото место бр. 523 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[12]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 309 гласачи.[13]

Културни и природни знаменитости Уреди

Редовни настани Уреди

Личности Уреди

Култура и спорт Уреди

Иселеништво Уреди

Наводи Уреди

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Кѫнчовъ, Василъ. Македония. Етнография и статистика. София, Българското книжовно дружество, 1900. ISBN 954430424X. с. 214.
 3. Афанасий Селищев. „Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии“. – София, 1929, стр.25.
 4. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 5. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 6. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 7. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 8. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 9. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 10. Албанците во Македонија само од 1780 година, д-р- Ристо Ивановски, Битола, 2014 г., стр.11
 11. Трифуноски, Јован (1976). Полог: антропогеографска проучавања. Белград: САНУ.
 12. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 13. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски Уреди