Чеплин (германски: Zschepplin) — општина во округот Северна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Чеплин
Поглед кон Чеплин
Поглед кон Чеплин
Поглед кон Чеплин
Чеплин во рамките на Германија
Чеплин
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Северна Саксонија
Општ. заед. Ајленбург-Вест
Месни единици 10
Градоначалник Росвита Беркес
Основни податоци
Површина 67,98 км2
Надм. височина 103 м
Население 2.872 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 42 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TDO
Пошт. бр. 04838
Повик. бр. 03423
Местоположба на Чеплин во рамките на округот Северна Саксонија
Карта
Карта
Координати 51°30′0″N 12°36′0″E / 51.50000° СГШ; 12.60000° ИГД / 51.50000; 12.60000

Наводи

уреди
  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)