Бад Дибен (германски: Bad Düben) — град во округот Северна Саксонија, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа во јужниот дел на природниот парк парк Дибенер Хајде, помеѓу реките Елба и Мулде, која тече низ центарот на градот.

Бад Дибен
Градското собрание на Бад Дибен
Градското собрание на Бад Дибен
Градското собрание на Бад Дибен
Грб на Бад Дибен
Бад Дибен во рамките на Германија
Бад Дибен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Северна Саксонија
Градски единици 4
Градоначалник Астрид Минстер
Основни податоци
Површина 45,45 км2
Надм. височина 98 м
Население 7.833 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 172 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TDO
Пошт. бр. 04849
Повик. бр. 034243
Портал www.bad-dueben.de
Местоположба на градот Бад Дибен во рамките на округот Северна Саксонија
Карта
Карта
Координати 51°35′31″N 12°35′7″E / 51.59194° СГШ; 12.58528° ИГД / 51.59194; 12.58528

Историја

уреди

Историјата на Бад Дибен се враќа најмалку 1000 години и води потекло до словенскиот замок Dibni, кој првпат бил документиран во 981 година. Утврдувањата околу замокот со време довеле до формирање на град на Мулде. Градот бил место на неколку историски настани, вклучувајќи ја и битката во 1450 година во феудот помеѓу Фридрих и Вилхелм фон Тирингија, во која стариот замок бил целосно уништен. Легендарниот спор помеѓу Ханс Колхазе и Гинтер фон Цашниц бил решен во судот, основан во градот во 1533 година.

Во 1631 година, во текот на Триесетгодишната војна, Густав Адолф Втори и Јохан Георг од Саксонија се сретнале во градот да склопат сојуз против Фердинанд Втори.

Наводи

уреди
  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)