Бајлроде (германски: Beilrode) — општина во округот Северна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Бајлроде
Грб на Бајлроде
Бајлроде во рамките на Германија
Бајлроде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Северна Саксонија
Општ. заед. Бајлроде
Градоначалник Хајке Шмит (ДХС)
Основни податоци
Површина 92,67 км2
Надм. височина 82 м
Население 4.122 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 44 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TDO
Пошт. бр. 04886
Повик. бр. 03421
Портал Gemeindeverwaltung Beilrode
Местоположба на Бајлроде во рамките на округот Северна Саксонија
Карта
Карта
Координати 51°34′N 13°4′E / 51.567° СГШ; 13.067° ИГД / 51.567; 13.067Координати: 51°34′N 13°4′E / 51.567° СГШ; 13.067° ИГД / 51.567; 13.067

Наводи уреди

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)