Тауха (германски: Taucha) — град во округот Северна Саксонија, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа на реката Парте, 10 километри североисточно од Лајпциг.

Тауха
Градското собрание на Тауха
Градското собрание на Тауха
Градското собрание на Тауха
Грб на Тауха
Тауха во рамките на Германија
Тауха
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Северна Саксонија
Градски единици 9
Градоначалник Холгер Ширмбек (СДП)
Основни податоци
Површина 33,70 км2
Надм. височина 128 м
Население 15.709 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 466 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TDO
Пошт. бр. 04425
Повик. бр. 034298
Портал www.taucha.de
Местоположба на градот Тауха во рамките на округот Северна Саксонија
Карта
Карта
Координати 51°22′48″N 12°29′37″E / 51.38000° СГШ; 12.49361° ИГД / 51.38000; 12.49361Координати: 51°22′48″N 12°29′37″E / 51.38000° СГШ; 12.49361° ИГД / 51.38000; 12.49361

Наводи уреди

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски уреди