Шенвелкау (германски: Schönwölkau) — општина во округот Северна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Шенвелкау
Грб на Шенвелкау
Шенвелкау во рамките на Германија
Шенвелкау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Северна Саксонија
Општ. заед. Кроштиц
Месни единици 5
Градоначалник Фолкер Тифензе (ДХС)
Основни податоци
Површина 49,15 км2
Надм. височина 63 м
Население 2.597 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 53 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TDO
Пошт. бр. 04509
Повик. бр. 034295
Портал www.schoenwoelkau.de
Местоположба на Шенвелкау во рамките на округот Северна Саксонија
Карта
Карта
Координати 51°31′N 12°29′E / 51.517° СГШ; 12.483° ИГД / 51.517; 12.483

Наводи

уреди
  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)