Торгау-Ошац (германски: Torgau-Oschatz) — поранешен округ во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се граничел со (од север надесно) округот Витенберг во Саксонија-Анхалт, округот Елба-Елстер во Бранденбург и окрузите Риза-Гросенхајн, Дебелн, Мулдентал и Делич.

Торгау-Ошац
Landkreis Torgau-Oschatz

округ
Земја Германија
ПокраинаСаксонија
Укинат01.08.2008
СедиштеТоргау
Површина
 • Вкупна1,167,52 км2 (450,78 ми2)
Население (2001)
 • Вкупно100,485
 • Густина86/км2 (220/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.TO
Мреж. местоhttp://www.torgau-oschatz.de

Историја

уреди

Округот бил создаден во 1994 година со спојувањето на претходните окрузи Ошац и Торгау и шест општини од поранешниот округ Ајленбург. Во август 2008 година, како дел од реформата на окрузите во Саксонија, окрузите Делич и Торгау-Ошац биле споени во новиот округ Северна Саксонија.

Географија

уреди

Главна река во округот е Елба. Пејзажот е доминантно низински со повеќе природни паркови низ округот.

  Главен симбол на грбот е лавот од Мајсен, бидејќи територијата на округот историски припаѓала на грофовијата Мајсен. Лавот држи гранче од липа, симболизирајќи ги шумите и земјоделството во округот. Брановитата линија долу е реката Елба.

Грбот бил донесен на 12 јануари 1996 година.

Градови и општини

уреди
Градови Заедници на општини Општини
 1. Белгерн
 2. Дален
 3. Домич¹
 4. Мигелн
 5. Ошац
 6. Шилдау
 7. Торгау¹

¹ администрирано како
заедница на општини

 1. Бајлроде
  1. Арцберг
  2. Бајлроде
  3. Гростребен-Цветау
 2. Домич
  1. Домич
  2. Елсниг
  3. Тросин
 3. Торгау
  1. Торгау
  2. Драјхајде
  3. Пфликуф
  4. Цина
 1. Кафертиц
 2. Либшицберг
 3. Мокрена
 4. Наундорф
 5. Зорнциг-Аблас
 6. Вермсдорф

Надворешни врски

уреди

51°33′36″N 13°00′36″E / 51.56000° СГШ; 13.01000° ИГД / 51.56000; 13.01000