Језевиц (германски: Jesewitz) — општина во округот Северна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Језевиц
Црквата во Језевиц
Црквата во Језевиц
Црквата во Језевиц
Грб на Језевиц
Језевиц во рамките на Германија
Језевиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Северна Саксонија
Општ. заед. Ајленбург-Вест
Месни единици 15
Градоначалник Мартина Кошник
Основни податоци
Површина 52,27 км2
Надм. височина 139 м
Население 3.090 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 59 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TDO
Пошт. бр. 04838
Повик. бр. 034241
Портал www.jesewitz.de
Местоположба на Језевиц во рамките на округот Северна Саксонија
Карта
Карта
Координати 51°25′20″N 12°33′45″E / 51.42222° СГШ; 12.56250° ИГД / 51.42222; 12.56250

Наводи уреди

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)