Вермсдорф (германски: Wermsdorf) — општина во округот Северна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Вермсдорф
Грб на Вермсдорф
Вермсдорф во рамките на Германија
Вермсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Северна Саксонија
Градоначалник Матијас Милер
Основни податоци
Површина 104,41 км2
Надм. височина 185 м
Население 5.218 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 50 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TDO
Пошт. бр. 04779
Повик. бр. 034364
Портал www.wermsdorf.de
Местоположба на Вермсдорф во рамките на округот Северна Саксонија
Карта
Карта
Координати 51°17′0″N 12°57′0″E / 51.28333° СГШ; 12.95000° ИГД / 51.28333; 12.95000

Наводи уреди

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)