Либшицберг (германски: Liebschützberg) — општина во округот Северна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Либшицберг
Либшицберг во рамките на Германија
Либшицберг
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Северна Саксонија
Месни единици 17
Градоначалник Карл-Хајнц Бертиц (ДХС)
Основни податоци
Површина 68,42 км2
Надм. височина 140 м
Население 2.958 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 43 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TDO
Пошт. бр. 04758
Повик. бр. 03435
Портал www.liebschuetzberg.de
Местоположба на Либшицберг во рамките на округот Северна Саксонија
Карта
Карта
Координати 51°20′0″N 13°9′32″E / 51.33333° СГШ; 13.15889° ИГД / 51.33333; 13.15889Координати: 51°20′0″N 13°9′32″E / 51.33333° СГШ; 13.15889° ИГД / 51.33333; 13.15889

До 1991, територијата на Либшицберг и неговите 1.600 жители биле дел од градот Борна. Во текот на административната реформа на Саксонија, која следела по повторното обединување на Германија, Либшицберг станал независна општина, со сила од 31 декември 1990.[2] Искуството на општинската реформа во Либшицберг е предмет на студија од Андреас Кречмар (кој бил градоначалник на соседниот Ошац).

Наводи уреди

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)
  2. Kretschmar, Andreas (2006). Die Gemeinde Liebschutzberg - ein Kind der Gemeindegebietsreform, in: Koch, Renate; Wagner, Herbert; Brahmig, Horst-Dieter (2006) Die Geschichte der Kommunalpolitik in Sachsen: von der friedlichen Revolution bis zur Gegenwart. W. Kohlhammer Verlag. ISBN 3-555-54038-6. p. 244.