Наундорф (Саксонија)

Наундорф (германски: Naundorf) — општина во округот Северна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Наундорф
Грб на Наундорф
Наундорф (Саксонија) во рамките на Германија
Наундорф (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Северна Саксонија
Месни единици 15
Градоначалник Михаел Рајнхарт
Основни податоци
Површина 36,89 км2
Надм. височина 139 м
Население 2.224 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 60 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TDO
Пошт. бр. 04769 04758
Повик. бр. 03435, 034362 oder 035268
Портал www.naundorf-sachsen.de
Местоположба на Наундорф во рамките на округот Северна Саксонија
Карта
Карта
Координати 51°15′N 13°7′E / 51.250° СГШ; 13.117° ИГД / 51.250; 13.117

Наводи

уреди
  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)