Лаусиг (германски: Laußig) — општина во округот Северна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Лаусиг
Црква во Аутхаузен
Црква во Аутхаузен
Црква во Аутхаузен
Лаусиг во рамките на Германија
Лаусиг
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Северна Саксонија
Месни единици 8
Градоначалник Лотар Шнајдер
Основни податоци
Површина 100,09 км2
Надм. височина 94 м
Население 3.620 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TDO
Пошт. бр. 04838
Повик. бр. 034243
Портал www.gv-laussig.de
Местоположба на Лаусиг во рамките на округот Северна Саксонија
Карта
Карта
Координати 51°32′45″N 12°37′50″E / 51.54583° СГШ; 12.63056° ИГД / 51.54583; 12.63056

Наводи уреди

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)