Арцберг (Саксонија)

место во Саксонија, Германија

Арцберг (германски: Arzberg) — општина во округот Северна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Арцберг
Црква во Арцберг
Црква во Арцберг
Црква во Арцберг
Арцберг (Саксонија) во рамките на Германија
Арцберг (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Северна Саксонија
Општ. заед. Бајлроде
Градоначалник Хартмут Криг (ДХС)
Основни податоци
Површина 58,23 км2
Надм. височина 84 м
Население 1.874 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TDO
Пошт. бр. 04886
Повик. бр. 034222
Портал www.gemeinde-arzberg.de
Местоположба на Арцберг во рамките на округот Северна Саксонија
Карта
Карта
Координати 51°32′0″N 13°8′0″E / 51.53333° СГШ; 13.13333° ИГД / 51.53333; 13.13333

Наводи уреди

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)