Раквиц (германски: Rackwitz) — општина во округот Северна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Раквиц
Раквиц
Раквиц
Раквиц
Грб на Раквиц
Раквиц во рамките на Германија
Раквиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Северна Саксонија
Месни единици 7
Градоначалник Манфред Фрајганг
Основни податоци
Површина 39,92 км2
Надм. височина 129 м
Население 5.317 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 133 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TDO
Пошт. бр. 04519
Повик. бр. 034294, 034202
Местоположба на Раквиц во рамките на округот Северна Саксонија
Карта
Карта
Координати 51°26′N 12°23′E / 51.433° СГШ; 12.383° ИГД / 51.433; 12.383

Наводи

уреди
  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)