Емануел Кишерловски

велосипедист

Емануел Кишерловски (хрватски: Emanuel Kišerlovski; р. 3 август 1984 во Чачак) — хрватски професионален друмски велосипедист, кој вози за континенталната екипа Меридијана-Камен.[1]

Емануел Кишерловски
Лични податоци
Цело имеЕмануел Кишерловски
Роден3 август 1984 (1984-08-03) (36 г.)
Чачак, СФРЈ СФР Југославија
Податоци за клубот
Мом. клубМеридијана-Камен
Дисциплинадрумски велосипедизам
Велокрос
Улогавозач
Професионални клубови
2009–2012
2013–
Лоборика
Меридијана-Камен
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
MaillotCroacia.PNG Национален друмски првак (2015)
Последна промена
14 јануари 2018

Настапил на Светското друмско првенство во 2014 година и е брат на велосипедистот Роберт Кишерловски.[2]

ДостигнувањаУреди

2008
6. Краен пласман Патеките на Крал Никола
2009
3. Национално друмско првенство
8. Загреб-Љубљана
10. Трка околу Војводина I
2011
4. Средноевропска трка Мишколц ГП
2012
7. Краен пласман Велосипедска трка Сибиу
2013
3. Национално друмско првенство
2014
2. Национално друмско првенство
3. Национално хронометарско првенство
2015
1.   Национално друмско првенство
7. Краен пласман Трка околу Хрватска
2016
3. Национално друмско првенство

НаводиУреди

  1. „Emanuel Kišerlovski“. ProCyclingStats. Посетено на 3 октомври 2014.
  2. Хорват, Невенка (24 мај 2010). „Kišerlovski: Da sam u nogometu, tražio bih zamjenu, a ovako - idem do kraja“ [Kišerlovski: If I were in football, I would have asked to be substituted, but now I'm going to finish]. Jutarnji list (хрватски). Посетено на 25 април 2015.

Надворешни врскиУреди