Добре дојде!

Здраво, Li4kata, и добре дојде на Википедија! Благодарам за Вашите придонеси. Се надевам дека Ви се допадна проектов и дека одлучивте да останете. Еве неколку страници кои можеби ќе Ви се најдат како корисни:

Се надевам дека ќе уживате во уредувањето овде и во тоа што сте Википедијанец! Ве молам потпишувајте ги Вашите пораки на разговорните страници со внесување на четири тилди (~~~~); ова автоматски ќе го внесе Вашето корисничко име и датумот. Ако Ви треба помош, видете ја страницата Википедија:Прашања, прашајте ме мене на мојата страница за разговор, или поставете го прашањето на оваа страница, а потоа ставете {{помош}} пред прашањето. Уште еднаш, добре дојде!--brest 08:14, 7 ноември 2007 (UTC)

Протест уреди

Li4kata,

Протестирам поради небришењето на погрдната етничка навреда “србоман“ во одредницата за Јован Стојковиќ - Бабунски.Тој се сметал за Србин, ни повеќе, ни помалку и како таков делувал, со што и бил Србин, макар бил од италијански родители.

Да,бил роден во Македонија и се борел за припојување на еден нејзин дел кон Србија, како и многу други кои биле родени во Македонија (на пример, Христо Тататрчев и десетици други набројани во оваа енциклопедија.Види ги неговите "Мемоари"), кои се бореле или за држава Македонија како национална држава на бугарскиот народ, како во вечност, така и како фаза која би требала да и претходи на соединување со тогашна Бугарија.А никој таквите личности во енциклопедијава не ги нарекува “бугаромани“ туку “Македонци-херои“, а да се постави таква квалификација, дури и со поднесени документи во поткрепа на истата, сигурно би била веднаш одстранета.

Дали кога Бугарин по име Иван Червенков ќе замине во Америка, ќе си го смени името во: "John Redley",декларира дека е Американец, зборува англиски, спремен е да се бори за Америка против секого, е "Американец" или "Американоман"?


Повикувам овој навредлив епитет “србомани“ да се одстрани.Пошто истиот е исползуван најчесто од Македонци кои тврдат дека немало воопшто вистински Срби пред 1912 во границите на Географска Македонија,ниту еден, додавам еден сајт кој, иако е националистички, сведочи,воглавном преку извори со точно наведена референца,дека српско присаство во Географска Македонија може да се следи од 13. до средината на 19. век (почетокот на српската пропаганда).И пак повторувам “србоман“ е невкусна квалификација дадена од положба на омраза кон Србите.Секој има право да ја има, никој не е должен да ги сака Србите, но на ваков сериозен сајт на таквите улични термини не им е место,туку на аргументите.

Срби на северот на РМ, 13.-19. век

Солунска машка гимназија уреди

Разликата е голема, бугари ја викат „Македонија“ оти не ги признават етничките македонци во Македонија пред 1944 г. Македонци ја викат „иторичка етничка Македонија“ а на англиски е "historical ethnic Macedonia", и така ќе биде и на македонската википедија. Фрајтнер разговор 09:01, 1 октомври 2007 (UTC)

Мислам дека Македония и понятието "историческа етническа Македония" е едно и също, с тая разликика, че стои малко грозно с тва етническа отпред (чисто стилистично)! А за непризнаването на македонците, не си прав преди 1944г. не е имало македонски народ, нация или етнос и няма какво да се признава или непризнава. Ако говориш за древните македони си в грешка няма човек в света който да отрече съществуването им. Поздрави! --Li4kata 09:07, 1 октомври 2007 (UTC)
Ете, ако „Македонија“ и „етничка Македонија“ ти е исто не треба да се смени. Фрајтнер разговор 09:09, 1 октомври 2007 (UTC)
Ке се опитам да ти го обясня с един пример защо да не заменим навсякъде където пише Македония или Република Македония с Етническа Македония, според твоя пример това е правилният изказ, всичко друго е бугарско, татарско или западноевропейско. Поздрави! --Li4kata 09:13, 1 октомври 2007 (UTC)
Збродуваш ли македонски или англиски оти не разбирам 100% бугарски? Фрајтнер разговор 09:18, 1 октомври 2007 (UTC)
Зборувам перфектно македонски у нашто село всички го говарят, ама му викат бугарски! Они най-вероватно са в грешка или са изпаднали в умопомрачение. --Li4kata 09:21, 1 октомври 2007 (UTC)
Гледам дека и ти сакаш да наредуваш бугарски пропаганди на нашата википедија. Фрајтнер разговор 09:33, 1 октомври 2007 (UTC)

Совет уреди

Личко, такви кориснички кутии како на твојата страница на бг-википедија нема да те одведат никаде, а уште помалку ќе нѝ влејат пријатни чувства на нас, „западните Бугари“. Разбери го ова како совет, или како сакаш разбери го, ама размисли малку за ефектот што го постигнуваш (Дали го менуваш законот на РМ? Дали ја менуваш свеста на Македонците? Дали покажуваш добра волја... Или провоцираш?). Поздрав до тебе и до сите наши браќа таму, во „слободниот дел на Бугарија“! Поречанец A? 07:09, 12 октомври 2007 (UTC)

Здраво, Поречанец, не се засягай от ова кутия, она е на моята лична страница, за да не засяга никой. Не сакам да те провокирам и теб и кой да е. Ако сакаш ти можеш да пишуваш на твойта л/страница дека бугарският е диалект на македонскиот. Я не мислам дека, ако напишам, че английскиот е диалект на бугарскиот некой ке се засегне, незнам защо ти се притеснуваш от ова кутия.Поздрави! --Li4kata 08:21, 12 октомври 2007 (UTC)
Ајде, ајде, не се прави будала. Многу е јасна твојата порака: „македонскиот јазик навистина е дијалект на бугарскиот“. Епа си се заебал, да беше дијалект, ќе можеше да го зборуваш, а ти не можеш ни да го пишуваш. Јас, за разлика од тебе, можам да ги зборувам сите македонски дијалекти, ама ни еден бугарски. Поречанец A? 21:52, 12 ноември 2007 (UTC)

Географски координати на селата уреди

Бидејќи внесуваш линкови на статиите за селата во Република Македонија кон соодветни на википедија на бугарски јазик, би те замолил доколку можеш и не ти претставува поголем проблем да ги внесеш и координатите на селата, бидејќи колку што можам да забележам на википедија на бугарски јазик ги има внесено и координатите. За пример како е тоа направено погледни ја да речеме статијата за Брвеница., т.е. во рамките на шаблонот Инфокутија Села во Македонија, потребно е да се внесат следниве параметри:

|  lat_dir=E | lat_deg=41 | lat_min=58 | lat_sec=2
|  lon_dir=N | lon_deg=20 | lon_min=58 | lon_sec=50

се разбира со податоци за соодветното село. Би ви бил однапред благодарен доколку сте во можност тоа да го направите. Поздрав.--brest 08:21, 7 ноември 2007 (UTC)

Честитки од мене за твојата работа во врска со вметнувањето на bg интервики врските во статиите.--brest 07:52, 15 јануари 2008 (UTC)
Фала! Не поставям координати, защото най-после работи бот за автоматичното поставяне на координатите.--Li4kata 07:57, 15 јануари 2008 (UTC)

(Пишувам овде, бидејќи таа страница не е правото место. Ти би требало тоа да го знаеш.) Хаха, Личка, морам да кажам дека не си баш при чиста свест или не си баш здрав. Прво, не знам што да ти кажам за Јапонец; ако навистина не ја сфаќаш поентата, твој проблем, не си на доволно високо интелектуално ниво. Точно, потекнувам од регион којшто порано бил под големо влијание на српската пропаганда. А што сакаш да кажеш? Каква врска има тоа? Некаква... Било каква?! По идентитет, знаеш што сум, Македонец и ништо друго. Папчив - не знам што значи, а тинејџОр сум, тоа е факт, ама за разлика од бугарските тинејџори, јас си ги кажувам името и возраста. А ако зајаждаш значи тоа што мислам, грешиш, со никого не се карам, освен со Бугарите (се разбира, како да не се карам кога секогаш навредуваат). А ако пак мислиш за она на англиската Википедија, многу сум разочаран од тебе, мислев дека барем нешто знаеш за Википедија. Навистина не си нормален ако мислиш дека така лесно ќе ги бугаризираш Гоце, Карев, Сарафов итн. Всушност, заклучуваме нешто друго: ти си исфрустриран од онаа работа на англиската Википедија и имаш потреба да се истураш на тинејџОри... патетично човеку! А, и уште нешто: без навреда, ама јазикот што го зборуваш ми е гаден и тешко го разбирам, или зборувај македонски или импровизирај нешто на англиски (оти гледам на англиската Википедија дека не ти оди баш добро). Патем, Македонец не се станува, Македонец се раѓа! Поречанец A? 19:05, 12 ноември 2007 (UTC)

П.С. Ако сакаш да ме прашаш какво мислење имам за Србите, слободно прашај ме. Поречанец A? 19:07, 12 ноември 2007 (UTC)
Не сум исфрустриран никак Поречанец. Зборуваш голем брой глупости: Збориш дека немало никакво значение когаш некой се изяснил со еден идентитет и кога други хора също го веляли со този идентитет. ОК ова нема никакво значени, па шо има значение, ова шо велиш ти и Зоран Тодорвски за тая персона. Никой никого не бугаризира. Яз баш треба да ти кажа, че един македонец нема да срещне по-арно отношение како бугарското ни от грък, ни от сербин, ни от албанец. Во Бугария сите вземат Македонците како бракя и аз много че зачудав дека има много негатовно отношение во мк.вики кон сичко шо е съдържа бугар.
Сакам само да те прашам следното: Защо и Гоце и Даме па и още други много наши (на Републиките Бугария и Македония) херои беха учители на бугарската Екзархия, защо они не беха сръбски, гречки, албански, руски и най-после македонски учители па беха бугарски учители. Отговорот можеш да го не даваш, размисли за себе си па се замисли и за паметта, след това на сите наши общи херои. Яз ше замалчам, па ти ако имаш македонско сърце замалчи и ти. --Li4kata 20:48, 12 ноември 2007 (UTC)
Имаш право, сега ќе погледнам длабоко во срцето и ќе сфатам дека сите сме Бугари... Патетика. Сум приметил дека вие Бугарите навистина не разбирате сарказам и иронија. Нема да трошам време да ти објаснам што беше поентата со Јапонецот, а всушност верувам дека сфаќаш, ама се правиш наудрен.
Во Бугарија сите ги сметаат Македонците за браќа - како западни Бугари. Знаеме, не се грижи. Тоа е главната причина што не можеме да ве поднесеме. Не сте ни браќа, далеку од браќа сте ни, не сте ни ни сроден народ, вие сте многу многу поразлични од нас. Нашата етногенеза и вашата се многу далеку една од друга, а вие нѐ сметате за браќа... Само заради политички причини.
Нашите херои (на Македонците, не на Република Македонија или Бугарите и Бугарија) беа тоа што беа затоа што само Бугарија се понудила да им „помогне“. Што очекуваш ти? Гоце Делчев да предава српски?! И Делчев не предавал бугарски јазик, туку македонски говори, има разлика. И Гоце Делчев бил македонски учител со тоа што одел по народот и го учел на македонски работи, на македонска свест. Се разбира, тебе ова ти звучи многу глупаво. Јас разбирам, ти не разбираш. Кажи ми, зошто Делчев рекол дека тој што работи да ја припои Македонија кон Бугарија може да се смета за добар Бугарин, но не и за добар Македонец? .. ?!
За јазикот, уште еднаш ти велам: те разбирам едвај 70%, само од контекстот сфаќам што зборуваш. Те молам или зборувај македонски (ако знаеш) или додади една корисничка кутија „mk-1“ или „mk-2“, вака не бива. Поречанец A? 21:52, 12 ноември 2007 (UTC)
Незнам шо разбираш ти ама яз ке ти речав дека те разбирам соваршенно. Разбери нека кой как сака да им го вели идентитетот на сите наши херои, кой има малце разум ке прочете сите документи и писания на Гоце и сам ке реши каков е по идентитет. Факт е дека Гоце се смета за един от най-големите бугарски револуционер в едно со Левски и Ботев. Истината ке биде узнаена и во цела Македония некогаш сигурен бъди во тоа, много лиге от Македония знат каква е работата. Па само е такива како тебе изразнале во сърбомански семесejства си затварят очите. Сърдечен поздрав! --Li4kata 07:09, 13 ноември 2007 (UTC)
Така, така, само ти навредувај, гаду еден, „србоманско семејство“! Татко ми не може да ги поднесе Србите, а јас, не сакам ни да зборувам. Будала еден! НИКОГАШ нема да успеете да нѐ ЗАРОБИТЕ! НИКОГАШ! Ни вие, ни Србите, истиот измет сте, ѓаволи! Јас ги читам документите и писанијата и САМ решавам. Зошто по ѓаволите ги мешаш Србите тука? Патетичен си човеку, очаен, смешен. И јазикот што го зборуваш е м`рсен бугарски јазик и мене ми е одвратен. „Па само е такива како тебе изразнале во сърбомански семесejства си затварят очите. Сърдечен поздрав!“ - за ова Господ ќе те казни, друг не може. Патетичен лицемер. Нѐ нарекуваш србомани мене и моето семејство, а за нас сте ИСТИ и вие и Србите! Одете сите по ѓаволите. Поречанец A? 12:19, 13 ноември 2007 (UTC)

Јазик уреди

Те молам не одговарај на оваа порака, само сакав да ти кажам дека е глупаво што на твојата корисничка страница стои шаблон mk-N, а лево од него има текст на бугарски, за кој мислиш дека е македонски. Зошто со сила се правиш дека знаеш македонски, кога не знаеш. И нема ништо срамно во тоа. Постојат и шаблони mk-2 и mk-3, да те потсетам. Поречанец A? 15:03, 15 ноември 2007 (UTC)

Личката уреди

Ако си од Пирин, тогаш ти си Македонец, влезен си во клубот, само те заблудуваат бугарските искомплексирани националисти. Не се секирај, со секое ново поткопнување на македонската земја се докажува постоењето на одделен македонски етникум. Македонија лежи на историја и тоа им боде око на најголемите џелати на Македонија - Бугарија, Грција и Србија. 194.149.146.163 11:20, 13 декември 2007 (UTC)

Бугария никогаш нема да биде джелат на Република Македония, никогаш. Винаги ке подкрепя и държи за Република Македония. --Li4kata 13:37, 19 декември 2007 (UTC)

недоразбирање уреди

Жалам, но сметам дека треба да имаш предвид дека ова е македонска википедија а не бугарска, па со оглед на тоа треба да пишуваш на македонски не на бугарски. И немој со идеите дека бугарскиот и македонскиот се също, ок?

ше я върна страницата хайде, ама на македонски да видам, ок?

Сегаш се заяждаш. Страницата биде напишувана на македонски со неколко правописни грешки. Правописни грешки секой може да направи, ако ти велиш дека не пушташ правописни грешки, извини. Разбери яз не навредувам на МК.У по тоа што ги следвам сите правила и уважавам разбиранията на повекето едитери во МК.У. Мислам ако е имало една максимум две правописни грешки во статията уреди ги, зашто я бришеш. --Li4kata 13:58, 19 декември 2007 (UTC)

Клубот Македонци уреди

Одговор од Сашо Димовски Македонец од Битола: Не можиш да влезиш во клубо на Македонци, оти не си роден Македонец, туку си татаро-бугар, треба да бидиш роден чистокрвен Македонец за да можиш да влезиш во „клубот“ на Македонци. Тоа ти е исто како некои србоманчиња од Македонија што сакаат да бидат срби, и бугарофилчиња што сакаат да бидат бугари ама никако не можат да бидат ни срби ни бугари, па само ги величаат бугарија и србија. Ако толку ги сакаш Македонците, поможи ни со то што ќе ја величаш Македонија и Македонците таму кај тебе во Сливен, Плевен или Шумен или кај и да живејш во бугарија.

:) Я величаам Македония много во се шо правам из Уикипедия, ти сам можеш да видиш тоа. Дали школуваш во средно училище, сакам да те питам лично? --Li4kata 14:54, 19 декември 2007 (UTC)

Питам - српски и бугарски, прашам - македонски! Се разбира оти имам учено средно школо, ај кажи сега друго што те интересира.

Те питам сега ли школуваш? --Li4kata 14:58, 19 декември 2007 (UTC)

Не, лани завршив средно, т.е. не лани туку во мај годинава. Шо сакаш да ми кажиш оти на школо комунистите лошо ме учеле, и оти јас и ти сме браќа?

Тато и мама не са ми велили да имам брат, па за тоа што са те учеле во школото сам ке разбереш ако прочетеш нещо за историята на Македония. Поздрав! --Li4kata 15:08, 19 декември 2007 (UTC)

Tи да земиш да ја прочиташ (ако сакаш и прочетеј ја) македонската историја, па после ќе зборваме за влегвање во клубот на Македонци. Сум ги читал јас тие бугарски глупости и блуеници, секој број на „Фокус“ само бугарофилски глупости пишува. Мисирков - бугарин, па некои сведоштва за бугарството, па разно разни глупости. Македонците се вистински прави луѓе, не лажиме, не крадиме не нашететуваме никому за разлика од вас бугарите, србите, грците, шиптарите. Ете зато не можи никој да влези во клубот на Македонци.

Фокус е информационна агения, там можеш да научиш кой какво е напрал вчера или днес, история няма как да прочетеш там. Намери си книги на утвърдени и уважавани учени историчари, но не политичари-историчари како Блаже Ристевски по тоа що он пише политика не история, ако че сака да му се вика "историчар". Яз само едно можам да ти кажам Бугария, никога нема да навредува со ништо на Македония. Ова ке ти го каже секи во Бугария, по тоа што бугарите сакат македонците како бракя. Затоа яз те молам прочети малчце исторички книги, говори со по-старите во Македония и ке разбереш дека за македонците бугарите не могат да бидат споредувани со геци, срби и шиптари. Поздрав! --Li4kata 07:20, 20 декември 2007 (UTC)
Еј па ова е енциклопедија, не вели „шиптар“ тука. Фрајтнер Разговор 08:55, 20 декември 2007 (UTC)
Еј Ли4ката плати со на мајкати 3,14-4ката, за да влезеш во клубот:]

p.s. а овој па погоре со (ова е енциклопедија, не вели „шиптар“ тука), солзи ми потекоја од смеење :'). ArlekiN (разговор) 01:53, 25 март 2009 (UTC)

Незнам што е ова, ама штом ти така си платил жив и здрав, аз плата за плакяне немам. --Li4kata (разговор) 08:41, 25 март 2009 (UTC)
Па ти уствари си бил добар човек (што значи по дефиниција ги исполнуваш условите да бидеш во клубот)... сега можеби малку си фолклорен :) да бидам посуптилен, ама подружи се уште малку со нас, и ќе те извадиме на улица. ArlekiN (разговор) 15:06, 25 март 2009 (UTC)

Коста Абрашевиќ уреди

А од каде информацијата тебе дека тој бил србоман? Можно е неговиот татко да бил Србин, значи не Македонец што се чувствувал како Србин, туку Србин, ама не го знам тоа со сигурност. Сепак, она што е сигурно е дека Абрашевиќ не бил србоман од едноставна причина што не се замарал со етничките прашања, како што се замарате вие националистите, бугарски и македонски. Тој беше социјалист и тоа беше неговата основна определба. Оттука, твоето бришење дека тој беше пролетерски поет е чист вандализам. Се на се, твоите додавки не придонесоа за подобрување на квалитетот на статијата и затоа беа избришани. А ако ти и понатаму сакаш да ја застапуваш тезата дека Абрашевиќ бил србоман, повели обезбеди докази. Паушални изјави не можат да се дозволуваат и во иднина ќе бидат бришани. (Zdravko 14:30, 4 февруари 2008 (UTC))

Бивте замолав да не ме слагаш со секакви националисти. Току во македонската и бугарската наука го има терминот събомани, за хора кои що не са от сръбски произход, но сакат да бидат определяни како сърби и вапреки, че не са срби работят за сръбската национална кауза. Пролетарски сум го отсранил затоа дека по натамо во статията пише дека е социалист и аз мислам че ова са синоними. Се едно да каже еди кой си човек е хубав, прекрасе, красив, чудесен се синоними, кой що не вработват за добар език во статията. Яз незнам дали татко му е србин, но знам дека около неколко десетилетия до раждането на Абрашевич во неговото село и микрорайонот немало срби, по тоа що нема никаде напишано тамо да е имало срби. Во таков случай Абрашевич е очигледно несрбин, но пише на србски изключително и се чувствува част от србскиот народ. Не мислиш ли дека сум прав? --Li4kata 14:44, 4 февруари 2008 (UTC)

Ангажираноста околу националноста на даден човек и менувањето на статии во таа насока е јасен показател дека во дадениот случај се работи за националист. Е сега, ретки се националистите што за себе ќе признаат дека се националисти. Тие сите се „патриоти“. Значи, не замарај околу тоа. Пролетерот не мора да биде социјалист и обратно. Абрашевиќ беше работник и како работник беше поет. Оттука, тој беше пролетерски поет. Што се однесува до неговата нациоаналност, ќе внесам дополнување дека се работи за македонски и српски поет. Впрочем, и ние и Србите го цениме и воопшто нема ништо спорно околу тоа. Барем, нема спорно ако не сака човек да влегува во националистички филмови. (Zdravko 15:48, 4 февруари 2008 (UTC))

Нема що да ти кажам аз тие вече знаш се :))). И право да ти кажам разкри ме голем националист сам по равно македонски и бугарски. Абе македонско-бугарски национал-шовинист :)))). Како не ства разговор не става сега нема да опорствувам. Яз работам за добро на мк.У, ама можам и да се лажам сам себе. Остани со здраве! --Li4kata 15:54, 4 февруари 2008 (UTC)
ПС: Яз щом сум национал-шовинист, че сакам да се знае кой каков е значи дека ти си космополит може би? --Li4kata 15:57, 4 февруари 2008 (UTC)

Муабетењето со тебе воопшто не ми претставува задоволство. Вметната беше забелешката дека Абрашевиќ е и македонски и српски поет и толку. Дека Абрашевиќ бил српски поет е неспорно. Всушност, тој е еден од втемелувачите на социјалната поезија во Србија. Но дека бил србоман е тешка групост. Не се замарал човекот со етничките прашања, како што се замараш ти. Затоа, секое негово поврзување со Јован Бабунски е депласирано и самото тоа кажува колку ти си запливал во национализам.

Инаку, социјалист значи дека неговата идеолошка определба била социјалистичка. Пролетер значи дека бил работник. Може некој да биде пролетерски поет, но да нема социјалистичка определба. Може и да биде комунист. Така што, не се расфрлај со своето незнаење. Воопшто не гледам дека придонесуваш на македонската википедија со вакви коментари. Поздрав и крај на муабетот. Не мислам повеќе да се замарам со тебе (Zdravko 16:47, 4 февруари 2008 (UTC))

:)) Така, така с тия гнусни национал-социалисти не се замаряй :))) --Li4kata 16:56, 4 февруари 2008 (UTC)


Само да се надоврзам - ќе те замолам (мислам по втор пат) - Li4kata, да не пишуваш никаде дека некој е или не е србоман. Имам забележано неколку пати, најчесто бугарски корисници да вметнуваат вакви информации. Но - како што еднаш реков - немојте! Зашто, повеќе или помалку, освен ако не е јасно кажано од страна на самата личност, тоа е секогаш спекулација. Проверете на англиската Википедија за некои познати Ирци, колку многу белешки и извори треба да се наведат за некој од нив да се нарече Ирец или приврзаник на движењето за независност на Ирска. Некогаш дури ни изјава на самата личност не е доволно. --Виктор Јованоски 17:01, 4 февруари 2008 (UTC)

Незнам Виктор яз веке совсем се обаркав, секи ми вика дека сум националист, секи бега от разговор и се инати на неговата верзия. Яз не можам да разберам защо еден србоман може да биде наречен србоман, а друг србоман е голем грех да му кажеш директно оти е србоман. Незнам!!! Яз незнам кой србоман е кажал, че е србоман, ама па з сметка на това има толкоз люди кои що се нарекли бугари па е голем грех да се наречат они бугари. Незнам нациопналист ли сам шо сам. Я го Здравко яз отварям прашание той ми вика ти си националист и ме замаряш. Имам чувство, дека се смета во Македония, че всеки бугарин е прво националист, после бугарин!!! От толку време се меркам во мк.У една нормална дискусия не сум видел. Изобщо дискусиите са противопоказни. --Li4kata 17:12, 4 февруари 2008 (UTC)
Заборавих да си кажам предлогата. Види щом Крстич требва да седи до Джинот да сложим и Йован Бабунски при Гоце Делчев. Така мислам, че е справедливо. По истат логика излиза дека Бабунки е македонски борец, па и да се изтрие изобщо статията србоман, потоа що нема такива хора. Не се глупирам сум сериозен. --Li4kata 17:15, 4 февруари 2008 (UTC)

Здраво Li4kata, би сакал да те прашам колку извори ти се потребни за да разбереш некои работи. На пример не ли ти е доволто клипчето на youtube? И друго, мораш да признаеш веќе еднаш за шовинизмот на бугарските власти кон тоа прашање. поздрав--Астрион 15:57, 7 февруари 2008 (UTC)

Те молам да се сапрем со обвинения во шовинизм. Яз сам сум си изпатил и знам, дека секи кой не се аресва во мк.У се сочи како шовинист. Яз ке ти дам еден пример, со мен, ми става вече досадно да се опровержирам.
Види шо пише за тея собирания во интернет, ке видиш какво велят некой от хората на ОМО Илинден за ово сабиране. Ке разбереш тие сите до еден хора со какви намерения са там.
Яз требва да ти кажам освен това, че Youtube според правилата на Википедия не може да биде како препратки во статиите. Но яз нема да ги барам по тоа що пак ке се обади некой да ми вика дека яз сум бил национал-шовинист, капиталист и незнам и аз шо. Како дорасне уредувачката политика на мк.У тие ке бидат пак избришени.
Инач ако сакаш може да коментираме секъде къде що во статията има искание за извор. Яз ти кажувам дека ова статия е полна со глупости не лажи, глупости и стила и е на тип фарс. Но яз нема да барам, казах ти що. ПС: Надевам се барем ти малку от малку да си видел дека се стремям да я уредувам мк.У за добру. --Li4kata 16:34, 7 февруари 2008 (UTC)
Јас знам за што точно ти се стремиш, но ти одиш предалеку. Јас ти велам дали не е доволен клипот од youtube, изјавите на водачите од ОМО, самите македонци на кои не им беше дозволено престој на прославата за Јане Сандански. За дораснување ти најмалку имаш право да говориш на нашата бикипедија бидејќи тоа е наша мана не твоја или ваша. Не разбираш изгледа македонски најдобро, бидејќи не реков дека ти си шовинист туку властите во твојата земја, но бидејќи велиш дека “ова статия е полна со глупости“ ти самиот докажуваш дека не си спремен да ја гледаш спротивната позиција и дека си тотален националист . А за уредувањето на мк.вк. алал да ти е многу голема работа вршил, без тебе немаше да постои нашата википедија--Астрион 17:26, 7 февруари 2008 (UTC)
Те молам да се отнесуваш кон мен и мите стави со необходимото уважение това шо яз го ти давам на тебе и сите твои стави. Прав си дека изявите во youtube могат да покажат страната на они кой се водат за водачи на ОМО. Но тук имаме най-малку уще 2 позиции: 1. на бугарската држава како изяви на изплнителната власт и Собранието на Бугария, 2. не позицията, а решенията на буграската съдебна власт, во лицето на бугарскиот суд. Нека не забраваме дека во сека цивилизована страна, уще помалку во страна член на ЕУ имаме 3 основополагащи и независими власти: изпълнителна, законодателна, съдебна. Со сичките косури на бугарската власт яз твърдам, че тие во Бугария тия са независими една от друга и законово и фактически.
Яз не сум адвокат на бугарската влада и не сакам ни наймалку да бида таков, но ке ти реча ясно и точно како човек кой що живее толку години во Бугария и го познава бугарскиот систем на управление, че бугарската власт последните 15 години не може да биде наречена не шовинистична, не националистична дури за патриотична не може да мине. Последните 15-20 години државната власт во Бугария може да биде наречена, безразлична, анархистична, постсоциалистическа, хаотична, корумпирана, агонизираща ....и така и така. Во статията ясно пише дека бугарската власт непрезнавала че постоял македонски народ и македонско малцинство во Бугария. Бугарската власт во лицето на президентот, на министер председателот, на председателот на Собранието, на коя и да е официална бугарска власт не е твърдяла, че македонскиот народ не съществува, никогаш, както и на мен не ми е известно да е и изявявано позиция, че поел еден или друг народ. Не е разбота на бугарската влада на кажува кой народ постоел и кой не. Яз по тоя вапрос вече сум се изяснявал неколко пути.
Относно ОМО Илинден и неговите водачи, яз сум ти казвал,
1. бугарската влада изобщо не им обраща внимание, е за това яз твардам, че са пълни глупости изявите, че некой ги притиска и насилва водачите на ОМО Илинден.
2. Во Бугария харата кои изобщо не се замарат со политика и политически партии и за широката общественост ОМО Илинден предизвиква насмешка, никой не ги приема на сериозно, те са по-скоро обект на подигравки от обикновенните хора, а някой сигур дури не знаят какви са и що са.
3. Позицията на ВМРО БНД, тие се водат и са познати во Бугария како най-голямата националистичка партия (вметка, тие никогаш не са влизали во парламента на Бугария, за който требват 4% гласове или 10 депутати). Факт е дека ВМРО БНД ги нарекува директно омовци „предавници“ и казва защо мисли така. Факт е дека привърженици на ВМРО се противопоставят на ОМО по секакав начин. Факт е също, че заради това бугарската полиция ги пази секи пат ОМО като се събират за четсване на Яне например, по тоа що обикновено и ВМРО БНД чества Яне (иде реч за Роженскиот манастир).
Факт е също, че во ОМО Илинден сакаха да се регистрират со устав во кой се залагат за „признавание“ на македонскиот народ и за припоювание на Пиринска Македония кон Репубика Македония. Това си е 100% сепаратизм, според бугарскиот суд, па и според мен. Во Уставот на Бугария ясно и точно се вели дека е неможат да постоят политически партии на етническа основа, независимо дали тие са марсианци, ескимоси, пигмеи и какви ще да се. Освен това во истиот устав е запишано, че не може една политическа партия да съществува со презумпцията да се бори за отцепуване на част от територията на Република Бигария. (за да се убедиш во моите стави те молам да видиш во google.com конституция на България, прочети я, е малък документ и нема да ти отнеме време.
Що се отнася до регистрирането на политическите за тоа има специален закон во Бугария, който кажува какви са условията да биде регистрирана една политическа партия како политическа партия, ова за кое се бори ОМО да биде регистрирана како политическа партия. Тия условия яз ке ти спестам, но ке ти кажам само дека тие не могат да соберат дури минималниот брой подписи на бугарски грагяни, едни подписи не могат да соберат 5000 подписа. Според последното преброяване во Бугария има повеке от 5000 македонци, защо тогава ОМО не може да им сабере подписите (Според последното преброяване во Бугария се оказа, че има доста добра група и от етнички ескимоси и разни други. Това ти го казвам само да разбереш тие кои са се записали како ескимоси и како македонци колко от тях действително се чувстват част от тея народностни групи.). Освен всичко друго ОМО Илинден прилага добре познатата и незаконна практика во Бугария да се купуват гласове, во случая со ОМО тие купуват подписи, за да се регистрират (Ова е добре известно на хората, суда и бугарските власти, но тие не носат отговорност за тоа наймалку по тоа що во Бугария е пълен хаос) :))) Добре известни са акциите на ОМО Илинден во циганските махали главно во Благоевградско, как организират праненства на бирата и кебапчетата как раздават и по колко пари раздават на ръка на роми за един подпис. Според ОМО во Бугария има хиляди етнички македонци, говори се за околу 200 000, че и повече странно защо тогава не могат да съберат 5 000 подписа. Размисли защо!!! Не сакам да се повтарям со случая в който служителка на Данъчните во Сандански биде фаната, че е получила пари от членове на ОМО Илинден, за да изнесе лична информация на бугарски грагяни. Т.е. биде хваната да изнася информация за единен граждански номер, трите имена по лична карта, които са задължителни за подписката за регистрация. Има уще що да ти кажам, но имам малце друга работа и може по нататук. Ако не ми вярваш на това шо ти казвам чети во интернет има информация колку щеш. --Li4kata 08:19, 8 февруари 2008 (UTC)
Во однос на власта дека била разделена нормално дека е, но јас токму тоа и сакам да го кажам а тоа е дека зошто оваа власт во Бг. не превземе ништо за она население кое сака да формира некоја партија(и покрај тоа што нема да има ни најмал придонес за таа држава оваа партија како што би требало да биде онаа на Виножито во Грција како и "Преспа" и "Мир" во Албанија). Во врска со тоа како би ја нарекле владата на Бг. немам коментар бидејќи нема да ме убедиш никогаш дека не играла “mother fucking“ политика кон Македонија. Исто така не ми пишувај дека “бугарска власт не е твърдяла, че македонскиот народ не съществува, никогаш...“ бидејќи самиот сум живеел таму и знам какви се работи се вртеа по телевизиите.

Во однос на ОМО дека бг.влада не им обраќа внимание можам да речам дека не само што работи врз исцрпување на оваа организација туку сака и да ја уништи до крај. На пример, мислам оти беше тоа пред 3 години од прославата кај Рожденскиот манастир, каде по инцидентите ниту една бг. телевизија не го ни спомна овој факт а додека од инцидентот на кејот од Вардар за Мара Бунева тоа го претвори во хаос, не се знаеше на која тв. побрзо да се направи емисија за наводно “тепање на бугарите во Македонија“... Тоа е така мој пријателу, и ти не би можел а ме убедиш бидејќи ја имам почуствувано самата арома на Бугарија и нејзиниот народ. Што се однесува пак до позициите на ВМРО БНД тоа би било исто како и со една македонска организација која нема да има можност да влезе во парламентот поради нејзинот малубројно членство(освен ако не се превземе една друга тактика). А за честувањето на ВМРО БНД и тоа не е точно бидфејќи во првите години тие не ни помислуваа дека треба да одат на прославата и потоа наеднаш им “текне“ ајдееее. Пред неколку години(мислам дека зборувам за истата година на најголемиот инцидент, но не сум сигурен) беа договорени прославата да биде во 2 дена каде потоа на вториот ден(првиот беше за ВМРО БНД) толку полиција на едно место никогаш немало во Бг. од падот на Тодор Живков. И кога се поклонуваа преплашените македонци на гробот пишуваше “Јане, бугарскиот цар“. И ти сега ќе ми кажеш дека ВМРО БНД нема никаква шовинистичка помогната од самата власт политика. е сега за гласовите, јас сметам дека не е проблем во потпис на 5 000 гласа, тоа е најмалиот проблем. Како прво им текнало да ја регистрираат на вашата власт(успешна) и потоа повторно да ја укинат. Уште колку треба да изгуби Бугарија пред судот во Стразбург. Едно, две, три... За поткупување на гласовите исто така не можеш со сигурност да потврдиш. исто така, за 200 000(јас мислам оти се многу повеќе) според тебе на мене ми е исперен умот од србокомунистите дека македонци постојат така???(јас не се согласувам со тоа ама нема врска). Е тогаш зошто да не може и тие 200 000 исто така да им биде исперен мозокот??? Значи може во Македонија, а не може во Бг. За информациите можеби и ти поверувал, тоа не е ништо страшно во споредба со тоа што твојата власт ми го има направено. При запишувањето во Софија да ми рекоа да се напишам “малко блгарче“. Е сега јас одам да се образувам во твојата земја а таа ми вели да се пишам бугарин( за моја среќа тоа не се случи). Со тоа сакам да ти кажам дека има и посрамотни работи кои се случуваат... Поздрав--Астрион 16:39, 8 февруари 2008 (UTC)

Не си прав дека чак такова внимание се било дало за битите бугари во Скопие. Яз таа година многу се изненадах дека за прав пат толку да се опитат да го отразят бугарските медии честването на Мара Бунева (кое що биде отменено заради инцидентот со военниот хеликоптер край Скопие). За ОМО Илинден и проблемите околу Рожен се кажува и по електронните медии и по вестниците, верно е едно дека не си спомянм некъде да е било главна тема. Ама яз ти кажав, хората им се смееат во Бугария на ОМО, не можам да кажам, че ги мразат, занекаква омраза може да се говори у ВМРО, но обикновенните бугари кои що не се валнуваат со ВМРО и прочие се подиграват со тие хора. Естествено е дека една такава група коя смеа да кажа има незначително место во бугарскиот обществен живот, да не им се обраща голямо внимание. Во Бугария има малки партии и организации со многу повеке членове от 5000 човека, по тоа повеке от хората на ОМО и за многу от тие организации така и никой нищо не кажува не по телевизия не по радио не по весници, никъде, освен во некое малку регионално весниче. Ти ако си мислиш дека во Бугария постоят политическите партии и организации кои са во парламентот + ОМО Илинден и ВМРО БНД жестоко се лъжеш. Во Бугария има многу, я преди 10-15 години беха секакви откачени партии. Яз бев малак по онова време ама си спомням как часове наред по телевизията се даваше време за изявление на всека регистрирана партия. И требва да ти кажа, че некой си беха голем смях. Имаше разни ти ми алкохолици други видимо во недобро психическо здраве се бореха за гласове. После започнаха да слагат некакви прегради, за да не може всеки кои му текне да иде и да си регистрира партия. Мислам дека главната причина затоа беше дека колкото повеке партии имаше толку повеке струваха изборите на владата. А практически по-малку от 10 партии може би беха истински партии и хората гласуваха за тях. За да покажат, че е пълен абсурд во една малка Бугария да има стотици партии едни популярни бугарски актери се беха кандидатирали дури за председател и заместник председател на државата, викат се Бойчев и Кулеков. Целата им предизборна кампания беха скечове, анекдоти и абсурди. Ова ти го казвам да разбереш во каква обстановка се бе регистрирала ОМО Илинден и защо после промените не можа да се регистрира отново. Аз е сега мога да ти кажа поне 5 малки партии (регистрирани, со реални 5000 членови и поддръжници) за кои що е цело събитие на 2-3 години един пат да ги споменат по некоя от големите телевизии. За сравнение кети кажа, че ОМО Илинден ги споменават многу почесто от неколко пъти на пол година.
За тоа какво правили ВМРО, по отношение на почетуванието на Яне незнам, па засега и не сакам многу многу да знам, за тоя ке се воздаржувам.
За съдот во Страсбург ке ти кажа, че Бугария кой не е завел дело срещу нея той го не е спечелил. :)) Факт! Малку жал, но за држявниците во нашата страна не им остава време от грабение да видат за шо се съди Бугария и кой я съди. само плащат, нели парите не са техни шо ги интересира. Общо взето во Бугария има неколку неправителствени организации неколку мислам ромски, Хелзинкския комитет и некоя друга кои що оказват подкрепа на всеки кои що им се уплаче. Е сега примерно еден педер ако се напие во некой клуб и го еб_т охраната во клубот, после ова се уплаче во полицията (таа вероватно нема да си мръдне пръста). Същиот педер на другиот ден ке иде во организациате "Y" ке се уплаче таму и она изцяло на нивни разноски ке заведе от името на педерот дело во Страсбург во моментот во който се разгледа делото Бугария се задолжава да плати 3-4 000 евра на педерот. Е така става и со ОМО Илинден. Тие по-рано нестига, дека си беха запишали во уставот, че са сепаратисти (по тоа що беа записали, че сакат да работят за припоуванието на Пиринско кон Република Македония), еми не можат и да се уредот со изискванието на закона за регистрация на политически партии. И така како не може да се излезне на глава и да се заобиколи законот, они со помоща на Хелзинйскиот комитет (со теха юридическа и фианнсова помош) започнуваха да я судот Бугария, че ги препятствува техните права да се собират и да се сдружават и така заваляха парите на загубените бугарски влади. Яз ако сум на местото на еден умен македонец (македонист), не бив се доверувал на тие хора. Требват разумни хора, умни хора и хора со уважение и респект во бугарското общество само така може да се покаже нещо. Яз ти казах во Бугария на омовци им се смеаат тие дури не се ползуват со лоша слава. Многу ми е чудно как ръководителите на ОМО Илинден довагят во РМ и как от таму прават некакви изказвания, че се мачка македонското малцинство и така. Незнам аз дали ти знаеш но во Бугария има културна организация на сите кои се сметат себе за маедонци по народ има книги на македонски литературен език. Яз многу бив искал да видам книги издадени во Македония на литературен бугарски език. Замисли се ти защо во Република Македония, популярни писатели, учени, политичари и обществени фигури са се обявували за бугари, имат бугарски пасош или са обвинявани,ч е я майка и баща им е взел бугарски пасош и имал бугарско самосъзнание. Во Бугария кон днешна дата има 2-3 имена на учени (Г. Радуле - Минно-геолошки институт, Мицов мислам е некакав учен, ама по що прости не ми е известно) и другото са яз ти казах хора за потбив и подигравки. --Li4kata 19:22, 8 февруари 2008 (UTC)
Е сега немој да мислаш дека војна си дигна во Бг. за инцидентот туку сакав поконкретно да кажам оти скоро на сите телевизии говореа за тоа инцидент, потоа имаше направено и специјални емисии за “блгарите от Македониљ“ и заканувачки апели од телевизија Скат и М-Сат(барем толку можев да гледам), а од друга страна сакав да кажам дека не беше ни споменат инцидентот што се случи на само неколку километри од Рожденскиот манастир. За тоа што им се смеат тоа е лично нивен став, бидејќи, не знам можеби таков е животот во ЕУ:)) Е сега за судот please не ми говори такви реченици “Бугария кой не е завел дело срещу нея той го не е спечелил“ тоа ме потсеќа веднаш на онаа од историјата “роди ме мајко со касмет и фрли ме на буниште“ :)) Не само Бг. има губено спорови во судот нели??? -Книги издадени во Македония на литературен бугарски език... да да постојат но тие според нас се туѓа пропаганда. На пример големиот бугарски патриот Божидар Димитров "Десетте лаги на македонизмот" издадена во мојот град Струмица. За бугарските пасоши сега отвараш тема која како и оваа повторно нема да и има крај. Ама ајде... Дали стварно сметаш дека денешните македонци вадат “происход“ оти се осеќаат како бугари??? Според мене барем 90% од сите го вадат поради лични економски причини. Според законот(не сум го читал но барем така ми кажувале мои блиски кои веќе станале еден вид “бугари“), за да имаш пасош мораш најпрвин да извадиш происход во кој мора да кажеш дека твоето семејство има бугарски корени. И овој народ што прави нека прави, па продолжува понатаму. На него не го интересире во тој момент што би бил тој, тој гледе да има пролаз низ Грција, да купи кола за ефтини пари(незнам колку си запознат, во Македонија цените за колите се катастрофални), да оди на работа во Италија или Холандија и.т.н. Поздрав, се најдобро--Астрион 22:34, 8 февруари 2008 (UTC)
Ке минам на бугарските пасоши по тоа що веке се изясних мислам за другите въпроси. Сега за пасошите си прав тема е голема. Има обаче неколко ясни неща, прво яз не могам да кажам, че 90% от пасошите шо се земаат са само защо се чувсвуваат хората бугари, така как мислам и ти не можеш да кажеш дека 90% народот шо зимаа пасошите ги зимаа не по тоа що се чувстваат бугари, а по тоа що им требваат да се движат слободно низ ЕУ. Тука се две сигурните неще прво, че не всеки зема пасош заради ходенето во Европа и второ, че не всеки шо зимаа пасош се чувсвуваа искрено бугарин. Мислам за тея неща можем да си стиснем рцете.
Яз мислам дека вапросот со бугарсите пасоши е многу подлбок. Има много хора кои що взимаат бугарски пасоши по тоа що се чувстваа искерно бугари, по тоа що по целиот им нивен живот я я дедо, баба, тато или мама им е велила дома дека тие се бугари и сега тоа пасош е еден документ со шо тие можат да обявуваат на светото слободно, че са бугари по етнос и македонци по нация. Имаа и много хора от Македония (имам предвид македонци како народ, по тоа шо на албанците не можат да зимаат бугарски пасоши по произход) кои що се заемаат да го искараат бугарскиот пасош само за да можат лесно да идат на работа во Грция, Италия, Германия ..., за да се изкарат парата и да се приберат во РМ, за да живеат како бели хора. Има хора и аз мислам дека тие се може би най-много, кои що взимаат бугарските пасош по рефлекс. Види комшията от лево со пасош, комшията от десно со пасош айде и на мне еден. Секи си вика шо губам, нищо со тоя пасош ке можам да си одам низ Европа свободно. Мислам дека тая най-голема група от хора кои що кандидатства за бугарски пасоши е самото лице на РМ, тие се обрканите хора, тие се знаеат како етнички македонци, такви се знаат от училище от телевизията от весникот. И изведжнаж со идванетто на ония преломни години во началото на 90-те ти все повеке започват да дочуваат, да читат, да гледаат шо ставаа околу тех, со техната страна Македония со техниот народ. Види се дека нещатата не постоели така как си ги знаат тие. Виждат дека многу от хероите со кои израстнали како личности се сметат сами себе за бугари. Не само това много хора знат англиски, германски па читат, читат и на бугарски и шо да видат во Бугария сите до еден тие херои се най-големи херои. Видат дека за светот тие хора не са друго освен бугарски херои, видат дека ова во РМ е една голема приказка от иляда и една нощ. Но тие хора не можат току от веднъж да го проумеет това различие, ова що са тие во техното образуване како личности се сбласкува со реалността во светото со истината за мианлаото и настоящето на РМ. Тие толку много хора са объркани тие до еден монет се знааат како наследници на Александр Македонски, кой има своя наследник во Самуил, а на двоица наследникот е Гоце Делчев. И изеднаж се види дека таа е една голема глупост, дека Самуил и Гоце се борале за совсем други неща от ово шо се знаее на широко во цела РМ, дека тие немааат нищо общо со Александр Македонски. Е во тоа критичен момент гога много хора са обркани се появуваат тие люге от РМ кои що излезват и кажуваат ние не сме никакви наследници на Александр МАкедонски, току на бугарскоит цар Самуил, току на Гоце, Яне и ВМРО коя що през целото си съществувание се бори и брани бугарското. Тогаш се появуваат и они люде кои що неи се интересиратт ни от История, ни от география, ни от медициан, ни от космонавтика току от живот. Оваа са тие напосристии хора кои сакат да направаат от себе еден преуспел човек со семейство со пари и со висок стандарт и во земаанетао на бугарски пасош тие я виждааат осъществена таа цел. Тие не се интересираат ни най малко за Австралия ли, за Кина ли се е борел царот Самуил, тие се знаат како югославени по-рано, а сега како македонци. И тие последни две групи започнуваат да си вземаат пасоши и още и още со кое те привлекуваат вниманието на онея големи маси со люде кои що знат и белото и черното и во главата тоа е една мешавица едно сиво и многу обракано.
Аз ке ти дам еден жив пример. Я имам една приятелка, моя добра познайница, от РМ таа се ни наймалко замаря со история. Знаш има едни хора се интересираат от едно други от друго, малце се тие кои що са како Леонардо Да Винчи, енциклопедисти кои що знаат многу во неколко различни облсатии от познанието. Со та я моя друагрка сме се говореле и за вапросите околу Бугария и РМ. Еден ден таа виак яз си подадох документите за бугарски пасош. Питам я аз зашо си подаваш. Тя ми рече дека бугарскиот пасош дава почвече права дека со него може да се патува во ЕУ полеко и така и така. Она не ми кажа дека е бугарак и е крайно време да си вземе таков пасош. Яз не сум и очаквал да чуам от нея ова. И се продажи разговорот, яз я питав по каков нчин се зема бугарски пасош, процедурата каква е. И таа ми разкажуваа шо се подава колку време се чека и се. Кажа ми дека требвало да покаже, че е бугарска и така натаък. И питам я аз како ти се изясни таму каква си. Кажа ми таа дека пишала,ч е иамла во незнам си кой град во Бугария роднини и така и така. И викам имаш ли такива? Отговор: НЕ. :) Току бех много учуден веке, признавам. Питам я аз е добре де тие питали баба ти, дедо ти дали се нема некой документ. (Питах това що знаех,ч е многу хора во РМ имат документи от баби дедовци, къде що они се изяснувале како бугари, да се не описувам какво се включва во тея докумнти). Отговорот бе: Не ме интересира, кои се е сетил да пита такви неща, яз незнам нищо. Е след тоа отговор ми добави: Знам дека имам еден дедо кои що е убиен како доброволец во Бугарската армия, почна да ми разкажуваа как майка и мн огу я сакала Бугария, как во целото им детство им говорила за Бугария и се е такви неща. По тоа яз гледав како утрпан и попитах е тогава защо излажа за роднините во Бугария? Отговор немаше. Е след тие приказки яз директно си я питах е добро сега ти бугарка ли си или македонка? Отговорот биде македонка. За таа случка толку.
Е сега да добавам и за еден бугарин, по тоя що е роден во Бугария. Тоа истоит имаа роднини во Скопие, уще по ония времена во комунизмот ми велише дека са одили да се видат со роднините и така и така, а бе поддържат си големи враски со роднините. Яз како имам голем интерес кон РМ и ситиацията таму питав го тие шо се сметаат себе. Тоа ми рече дека во РМ ситуацията е многу обракана, най-страите таму се сметаат за бугарии, ама са много наплашени, техните деца ми виак тоа истиот са веке югославени, а техните унуци са македонци, ама врли македонци. Айде да не се спускам во подробности как некакви возрастни хора от Скопие кога що го разбрале, че е от Бугария какви радостни реакции е имало. --Li4kata 09:53, 10 февруари 2008 (UTC)
Во врска со пасошите и јас и ти го мислиме истото само што не знаеме како по се изгледа како да си го објасниме еден на друг. Види, пријателу мој, што се однесува до мене сакам да знаеш само едно: Јас за жал или не но стварно сметам дека сум македонец(да не се навраќаме наназад оти веќе дискутиравме за тоа) и тоа дали некој зема пасош тоа на мене лично не ме занима бидејќи тоа е нивниот сопствен живот и кој што сака нека си прави. Исто така јас цело време сакам да дискутирам не дали јас сум бугарин или македонец 100% туку сакам да кажам дека НИЕ на Балканот не можеме историјата да си ја оправиме пред само 60-тина години(В.С.В) а камо ли пак јас или ти да тврдиш 100%сигурност дека Самуил е бугарин или Александар грк или... тоа веќе го дискутирав со Стојан во разговорот за Самуиловото царство и со него многу добро се разбравме. Неможеме никогаш да ја утврдиме целата стварност за Балканот, но како што велиш ти(а и јас со тоа се сложувам) дека самиот народ нека си одлучи каков бил, каков е или каков ќе биде.
Во врска со пасошите, еве една смешка но жива вистина... Не знам колку се сеќаваш (добро, можеби и не си бил во тек но нема врска) тоа пред околу 2 години излезе во весник една статија за тоа како во една куќа во гр.Петрич биле запишани, замисли 25 души “ с постоянен адрес на живеене“. Но тоа е тоа, Бугарија си има своја политика, Македонија своја9иако мислам дека и незнае всушност каква) ама тоа е животот. Поздрав--Астрион 17:21, 10 февруари 2008 (UTC)

Категории уреди

Li4kata, само да те известам дека кога би ги почитувал правилата на Википедија, сега би требало да те блокирам - не само што менуваш категории, туку и на две-три места имаш (преку менување) вратено на верзија којашто претходно била ревертирана од некој администратор. Покрај тоа, начинот на кој се променети категориите, воопшто не навестува желба за помош, туку некој прикриен начин да се наметнат ставови: не може категоријата македонски политичари да стане политичари од Република Македонија, ниту Македонски борци --> Дејци на КПЈ, зашто тоа има сосема друга смисла (секако дека овие категории треба да бидат додадени, но во никој случај при тоа да бидат избришани претходните). Од друга страна, категоријата Македонски херои има смисла да постои. Затоа учтиво ти барам да ги вратиш категориите како што беа, зашто ако не го направиш тоа, ќе бидам принуден да те блокирам. --Виктор Јованоски 16:20, 10 февруари 2008 (UTC)

1. Кат:Политичари от РМ е во врзька со тоа що видев дека политичарите от РМ са разделени на албански и македонски, от тааа гледна точкаа сите са политичари от РМ. От друаг страна от РМ произхождат многу бугарски, грчки, србски, албански, турски политичари, мислам дека со тая категория се неутрализира се и се изяяснува дека иде реч за политичари от РМ без разлика на нивното потекло.
2.Що се отнесува до Македонски херой яз сум тврдо убеден дека таа кат е кат создадено по погрешка. Во неа аз немерих Александр Македонски, Филип Македонски и Ченто е видно дека нема как и тримата да са народни херои а Jугославия и от тамо на РМ. По тоа яз бев намислил да направам нова кат, коя що ке се именува Кат.Народни херои на СФРЈ от Република Македония, во таа кат сум намисли дека прва статия ке биде Народен херој на Југославија. Сметам и таа нова кат да я сложам во Кат:Македонски борци.
3. Види за Дејци на КПЈ се много двуумих, но сите борци кои що са во нея се обединуваат со техното членство во КПЈ и участие во партизанското движение на КПЈ. Яз лично имам само вапроси около неклу членови за тоа дали действително са били членови на КПЈ и били ли са уще членове и на БКП и други комучнистически партии. Ако ти имаш некаква предлога за ова как могат сите тие дейци во Кат:Дејци на КПЈ можат да бидат уредени, се надевам да го споделиш па да го направим.--Li4kata 16:55, 10 февруари 2008 (UTC)

Малку ми е тешко да те разберам, но, во секој случај, мислам дека ти воопшто не ме сфати - јас не викам дека се лоши категориите кои ги додаваш, туку викам дека е вандализам да ги бришеш старите. Не е грешно тоа што си ставил категорија Политичари од РМ, но е грешно што си избришал Македонски политичари - по твојата ревизија изгледа како да не постојат македонски политичари, туку само политичари од различни националности што живеат во РМ. Истовремено, Македонски борци станува Дејци од КПЈ, а тоа воопшто не е исто - повторно негира постоење на македонска нација пред Втора светска војна. Така што, уште еднаш ќе те замолам да ги вратиш старите категории. --Виктор Јованоски 17:26, 10 февруари 2008 (UTC)

Бришам категори избирателно, само ако се видел. Така например да речем, че сум избришел от статията за Вера Ацева кат:Македонци и кат:История на МАкедония, мислам такви беха почекето от категориите кои що избришах. Кат:Македонци сум я избришал по тоа що кат:Македонски борци влегнува во големата кат:Македонци, т.е. сите кои са во кат:Македонски борци са Македонци и от таму са во кат:Македонци. По тоа що македонските борци са част от Историята на Македония, целата Кат:Македонски борци е направих част от Кат:История на Македония.
И така изводот е дека сите лица кои що са во Кат:Македонски борци, са македонци (кат:Македонци) и са част от историята на Македония (кат:История на Македония). Ова премахване на надкатегориите е обична практика во целата википедия, види англиската верзия, па види и бугарската ако щеш. Относно премахването на надкатегориите и подреждането на статиите яз веке говорих, со Брест, кои що ми гласи доверие последно що виде. Надевам се и от теб да получам одобрение, како админ. --Li4kata 18:24, 10 февруари 2008 (UTC)

Уште еднаш за категориите Li4kata - многу ми се допаѓа тоа што си се нафатил да ги сработиш, но, веќе на неколку места гледам дека тоа не го работиш само со цел да помогнеш. Повторно - мислам дека е веќе по трет пат - не почитуваш администраторски барања: не само што не ги врати категориите (иако убаво те замолив), туку и во статијата Ангелко Крстиќ си додал категорија Србомани (иако веќе два пати ти реков да не го правиш тоа). Нема да напишам ништо повеќе - мислам дека можеш да сфатиш што сакам да кажам. --Виктор Јованоски 00:03, 13 февруари 2008 (UTC)

Бугарски владетели уреди

Спорот би било најдобро да го разрешите на соодветната страница за разговор за страницата Бугарски владетели. Колку што јас видов во статијата нема наведено никакви извори ни про ни контра ставовите кои ги застапувате. Бидејќи јас како администартор не сум бил инволвиран во случајов би ве замолил евентуално спорот прво да пробате да го разрешите со администраторот Виктор. Јас го задржувам правото како прва мерка да го применам 3R правилото за да спречам потенцијална уредувачка војна, но мислам дека Вие можете да го разрешие спорот на соодветната страница за разговор.--brest 16:28, 25 февруари 2008 (UTC)

Разбрано! --Li4kata 07:04, 26 февруари 2008 (UTC)

Напротив, многу добро ја познавам историјата и на мојот (македонскиот) и на твојот (бугарскиот) народ. Токму затоа и се залагам династијата на Комитопулите да не биде внесена во списокот на бугарски владетели. --Филип 15:53, 16 април 2008 (UTC)

Филип човек кой што е чел малко от малко не може да каже дека царот Самуил не е бугарски цар току австралки, индиски или каков ште да е. Види до сега нема никъде по света дека знааат, че царот Самуил не е бугарски цар. Очигледно я знаеш некаква много сакрална тайна коя што те молам да я споделиш со потребните извори. За да можем сите да я откорегираме историята. --Li4kata 16:47, 16 април 2008 (UTC)
Чудно как е потребно да вели некой, че царот Самуил не е бугарски аристократ, военачалник и найпосле цар!!! --Li4kata 16:50, 16 април 2008 (UTC)
Ако я знаеше македонската истрория е нормално да знаеш и бугарската, но со твоите настани не си покажал еднаж да разбираш от историчка наука. Ако ли разбираш, а ги бришеш страниците е така, то тогава си 100% вандал, кой што нема место но Вики-проектот. --Li4kata 16:54, 16 април 2008 (UTC)

Портал:Географија уреди

Здраво! Благодарам за уредувањето кое го правиш во врска со категориите, многу добра работа. Дали може да те замолам да дадеш твој предлог за избрани слики за 2008 година за порталот географија. Тоа се 12 на број, за секој месец. Можеш да ги погледнеш за пример избраните слики за 2007 година, и да креираш посебни статии со наслов Портал:Географија/Одбрана слика/месец, 2008, каде месец е: јануари, февруари, март, април, мај, јуни, јули, август, септември, октомври, ноември и декември. Првата буква на месецот е со мала буква. Поздрав.--brest 22:16, 1 март 2008 (UTC)

Добро, утре ке огледам се! --Li4kata 22:19, 1 март 2008 (UTC)
Благодарам.--brest 22:24, 1 март 2008 (UTC)

предлог уреди

Еј Ли4ка имам еден предлог. Пошто си на мк википедија би ти предложил да се обидуваш да придонесуваш нешто на истата, а не да изиграваш тужи баба цело време и да кажуваш што чинело а што не. Се согласувам да се напомене дека ги сметате за „бугарски владетели„ ама не во табелата. Нека се спомне ама во табелата нема да стојат, бидејќи тоа е табела на бг владетели, а тие не се. Затоа негаде на крај напишиси. Р.Ѕ. Mаke Love not war :-D  Рашо  (Раз) 13:36, 14 март 2008 (UTC)

За мен нема проблем и ги отделих Комитопулите во отделна част. Види молам те и речи шо ти е мнението. --Li4kata 13:38, 14 март 2008 (UTC)
Јас како обичен корисник сметам дека не е мое да одлучувам, но сепак би предложил (ако се согласат и другите) на крај да стои дека тие и тие во Бугарија се сметаат за бугарски владетели. Да напоменам дека ова не е никакво попуштање или дека некој ме разубедил со некакви факти за тоа, туку сакам едноставно да се прекине со овие глупи коментари и цел месец да се препукуваме за нешто што сметам дека е бесмислено. Тие владетели се македонски и ке си останат како такви. Уште еднаш напоменувам дека ова е само да се смират страстите. Сепак администраторите нека одлучат. позз  Рашо  (Раз) 13:45, 14 март 2008 (UTC)

Одговор уреди

Еве јас ке ти одговорам. Неможеш топонимите кои се во Македонија да не ги нарекуваш Македонски. треба еднаш да разбереш дека поимите како маденоски, македонска, македонско се многу чуствителни за нас. и сега кога се соочуваме со негирање од грција е погрешно време за такви глупи категоризирања. Реките што се во македонија се и ќе бидат македонски. како и јазикот што не може да биде јазик на Р. Македонија, така и се друго. Мислам дека ќе разбереш што е работата. поздрав --Raso mk 15:08, 1 април 2008 (UTC)

Благодарам за отговорот. На сум сакал да обидам никой, току да се премахнат излишните надкатегории и двусмислените такива. Еве например Армия на РМ и Македонска Войска, ова са откровенни синоними. Македонската войска си се казва официално Армия на РМ от таму натаък може да се ползуват множестви синоними за армия. А за македонскиот език, мак. език си е македонски и точка по вапросот, той не може да се промени, неттрябва и не е нужно да се променя и аз не сум го променял. Без избришал само надкатегорията Македония и допишак кат. Република Македония, а кат Република Македония е во кат Македония, т.е. я има и во кат.М.--Li4kata 15:30, 1 април 2008 (UTC)
Li4kata, имам едно прашање до тебе, кое гласи: Дали сметаш дека придонесуваш нешто на македонската википедија, но искрено? Според мене, повеќе и наметнуваш некои глупости отколку што придонесуваш! Затоа, во слободно време, би ти препорачал да си поиграш на интернет, има разни форуми а не да менуваш содржини од македонската википедија--Астрион 15:14, 1 април 2008 (UTC)
Не си прав да навредуваш така врз мене, не сум сакал да се конфликтувал, ако знам, дека сега во Македония е мн деликатна среда. --Li4kata 15:30, 1 април 2008 (UTC)
Дали ќе можеш да пишуваш на македонски затоа што сварно е тешко и неразбирливо кога пишуваш на бугарски. Или пак пишувај на англиски.--MacedonianBoy 15:34, 1 април 2008 (UTC)
Според мене тоа не е навреда, а само еден вид укажување дека некој што нешто сторил, ти не треба тоа да го рушиш--Астрион

Македонско девојче уреди

Зошто си ја сменал содржината на текстот на статијата македонско девојче? Сметаш дека во Бугарија не се смета за народна бугарска песна? Ако сметаш така тогаш зошто толку жолчна дискусија водиш на страницата за разговор? Не го променувај текстот.

  гитардемон  10:50, 19 април 2008 (UTC)

Ако нешто не Ви е јасно за статијата прашајте ме! Немојте да правите такви конфликтни уредувања бидејќи беше појаснат ставот. Јас го сметам за намерна провокација па Ве молам воздржете се следниот пат зашто може да бидете блокирани.

  гитардемон  01:56, 4 мај 2008 (UTC)

You were blocked after failing to comply with the above stated. You will be able to edit and create accounts from your IP address again in three days.

  гитардемон  11:31, 6 мај 2008 (UTC)

Предупредување уреди

Ако уште еднаш направиш некоја глупост на англиската википедија, ќе ги сносиш последиците на македонската. Ова сфати го сериозно. :-( --Raso mk 21:04, 11 мај 2008 (UTC)

Правопис уреди

Имај на ум дека националности се пишуваат со голема буква (пр. Македонци) и не го заборавај едначењето по звучност (пр. егзархисти). --iNkubusse A? 16:14, 28 јуни 2008 (UTC)

Фала! --Li4kata 06:55, 29 јуни 2008 (UTC)

Предупредување уреди

  Моментално сте вмешани во уредувачка војна со враќањата што ги направивте на Лешок. Бидете известени дека 3RR правилото не дозволува повеќе од 3 враќања на статија во период од 24 часа. Ако проолжите со таквите конфликтни уредувања ќе бидете блокирани од понатамошни уредувања. Ве молиме не продолжувајте со таквите уредувања и користете ја страницата за разговор за да ги искажете Вашите согледувања и обидете се да постигнете консензус со другите уредувачи.


--Raso mk 23:20, 28 јуни 2008 (UTC)

Рашо, тука има админи кои што требва да го поставуваат овоj шаблон. Плус това трите цитата за насекението кажуваат дека селото се населува само от Бугари. К’нчов, Мишев, Селишчев во техните патувания из М. не са видели ни еден етнички Македонец, како яз гледам во стаиjата пише "Македонци" без белешки. По тоа ако некой ги чита изворите веднага ке улови дека става дума за чиста проба лага. Ако требва да бидеме совсема прецизни требва да има тамо само Бугари, како е по извори. --Li4kata 06:54, 29 јуни 2008 (UTC)
Oh yes. Stop to believe in that BG bullshit. We all know who are K`nčov and the other guys. There dream of bulgarisation on the Macedonians only succeded in Bulgaria, in mind of the ethnic Bulgarians, such as you. BTW, promacedonia is not allowed. Reg --MacedonianBoy 08:51, 29 јуни 2008 (UTC)
You are crazy boy. K'нчов е популярен и уважаван бугарски учен, некогашен председател на Бугарската Академиja на Науките. Тоя е направил една изклjuчително добра статистика на Македониja, коja што се употребува во цел свет како извор. Ако мислиш дека ти со неколко статии си поголемо име во светската наука от К’нчов оди се гамни. --Li4kata 10:00, 29 јуни 2008 (UTC)
Читав за тоа колку бил уважен на купузов лист. --Raso mk 10:06, 29 јуни 2008 (UTC)

oh yes, I believe you. Promacedonia is not allowed and if you do not know Macedonian please write on english, because your Macedonian sucks. Regards --MacedonianBoy 13:13, 29 јуни 2008 (UTC)

  Здраво! Бидејќи ова е Википедија на македонски, ве молиме користете македонски јазик, без разлика на кого се однесуваат коментарите. Ова е така бидејќи разговорите што да се одвиваат треба да бидат разбирливи за поголемиот број на корисници. Ако користењето на друг јазик не може да се избегне, тогаш ве молиме обезбедете соодветен превод на англиски/македонски јазик. Ви благодариме!

  Hello! Since this is Wikipedia in Macedonian, please always use Macedonian, regardless of whom you address your comments to. This is so, so that the comments could be comprehensible to the community at large. If the use of another language is unavoidable, please provide a proper translation of the comments in English/Macedonian. Thanks!--~~~~ --Raso mk 10:06, 29 јуни 2008 (UTC)

Рашо прекини со глупостите. --Li4kata 10:14, 29 јуни 2008 (UTC)
Најсериозно Ви велам. Политика на Мк википедија е таква што мора да се користи исклучиво Македонски јазик и Македонско писмо. Ако не го разбирате јазикот повелете на Википедија:Портал/Други јазици, или пишувајте на англиски јазик или некој друг светски јазик. Ви благодарам и бидете поздравени. Your Shadow--Raso mk 10:29, 29 јуни 2008 (UTC)

Лешок уреди

Посочената врска кон веб-страница со статистики со попис на населението Лешок (и други села) каде сето македонско население стои како „бугарско“ е нешто сосема неприфатливо за било кој македонски корисник на оваа Википедија и како такво сигурно не е НГТ. Затоа молам да се повлече таа статистика бидејќи е навредлива и се коси со сите најфундаментални сфаќања, чувства и ставови на сите македонци-корисници на оваа енциклопедија и сите тие ова би го протолкувале како (во најмала рака) навредливо. Лично сметам дека за ова воопшто не треба блок, но сепак важи правилото за 3 враќања.

Патем, доколку сакаш да бидеш чистокрвен македонец (како што велиш на твојата корисничка страница), за да влезеш во „клубот“ треба да се однесуваш како таков и да имаш такви сфаќања (какви што има најголемиот дел од населението во Македонија). На крајот на краиштата, покрај генетиката, споделените ставови и сфаќања се едно од главните нешта кои чинат еден народ. Поздрав --Б. Јанкулоскиразговор 14:21, 29 јуни 2008 (UTC)

Ги вратив Вашите последни четири уредувања на страницата Дедо Иљо Малешевски, бидејќи даваат контрадикторност: даваат тврдење, а притоа се бара извор. Исто така, Википедија е енциклопедија и како таква не смее да има пристрасност. Затоа фразите кои искажуваат личен став како „..по грешка..“ не може да стојат во еден едукативен текст. Благодарам за Вашите придонеси и имајте добар ден! ;) --Brainmachinewtf? 11:55, 29 август 2008 (UTC) ‎

Фала за одговорот, го изложиф мојот став на страната за разговор Разговор:Дедо Иљо Малешевски

Предупредување уреди

  Ве молам избегнувајте уредувања кои прикажуваат гледна точка, а притоа се отстрануваат останатите погледи врз една тема. Видете Википедија:Неутрална гледна точка за официјалното начело на Википедија. Благодарим за Вашето разбирање. --Brainmachinewtf? 12:12, 29 август 2008 (UTC)

Ова е додаванје на извори, не сакам да натрапувам ничие чуждо мнение. --Li4kata 12:14, 29 август 2008 (UTC)

Иницијатива 22,222 уреди

Иницијатива 22.222
         Здраво, Li4kata!
Голема благодарност за Вашите придонеси во остварувањето на бројката од 20 000 статии на Википедија на македонски јазик. Но, сепак тоа веќе е минато, а мора да се стремиме кон иднината, па затоа покрената е нова иницијатива, според која очекуваме бројот на статии на Википедија на македонски јазик да ја достигне бројката од 22 222 до крајот на оваа година. Во време кога македонската Википедија е под револууционерни промени, кога очекуваме започнува со работа и ВикиПроектот Рецензија кој ги дава насоките во оценување на квалитетот на статиите, од особено значење е да се постигне многу и во зголемување на бројот на статиите. Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!

 ОкВи благодариме за Вашите придонеси во остварувањето на целите на иницијативата.

--Kiril Simeonovski (разговор) 22:50, 9 ноември 2008 (UTC)


Иницијатива 2009-година на астрономијата уреди

Иницијатива
           Здраво, Li4kata!
Голема благодарност за Вашите придонеси во исполнувањето на целите на досегашните иницијативи. Како што веќе знаете 2009 е прогласена за меѓународна година на астрономијата, па затоа на Википедија на македонски јазик е покрената иницијатива за зголемување на бројот на статии поврзани со астрономијата, како и проширување на постоечките, создавање на нови портали, шаблони и инфокутии во тековната година. Во функција на оваа иницијатива е ВикиПроектот Астрономски објекти. Секој Ваш придонес е добредојден. Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 14:27, 23 јануари 2009 (UTC)

Вашето уредување на шаблонот Бугарски владетели беше вратено, и се смета за вандализам. Ве молиме престанете да ја уредувате страницата, пред да се постигне консензус на соодветната страница за разговор. Ве молиме бидете конструктивни, и послушајте го мојот совет. Во меѓувреме шаблонот ќе биде заклучен сѐ додека не престане уредувачката војна. -{админинстратор}-   гитардемон 18:59, 19 февруари 2009 (UTC)

Се извинувам сега видех дека има разговор баш за тиа измени. --Li4kata (разговор) 06:47, 20 февруари 2009 (UTC)

Известување уреди

Да ве информираме дека на Facebook се формира група Wikimedia Macedonia. Доколку сакате да бидете дел од таа група слободно придружете се. Поздрав--MacedonianBoy 09:11, 20 февруари 2009 (UTC)