Куп на Македонија во кошарка 2004

кошаркарско натпреварување

Купот на Македонија 2004 - 12. издание на Купот на Македонија во кошарка. Завршниот турнир бил одигран во Спортската сала Градски Парк во Скопје. Турнирот бил во организација на КК Фершпед Работнички.[1][2][3] Победничкиот пехар, кој бил преоден, бил доделен од страна на дневниот весник „Вечер“ како покровител на турнирот. Во ова издание првак бил Фершпед Работнички.

Куп на Македонија 2004
Детали за турнирот
Датум(и)23-25 април
ГрадСкопје
СалаГрадски Парк
Број на екипи4
ПрвакФершпед Работнички (5. титула)
ВицепрвакНеметали Огражден (1. финале)
ПолуфиналистиВардар Осигурување
МЗТ Аеродром 2000
Одиграни натпревари3
Најкорисен играчМакедонија Тодор Гечевски (Фершпед Работнички)
Гледаност1,900 (633 по натпревар)
2003
2005

Место на одржување

уреди
Скопје
Спортска сала Градски Парк
Капацитет: 1,400

Завршен Турнир

уреди

Полуфинале

уреди
23 април 2004
17:00
[1] Неметали Огражден 70, МЗТ Аеродром 2000 65    Спортска сала Градски Парк, Скопје
Гледачи: 500
Четвртини: 25-15, 13-27, 15-12, 17-11
Пое: М. Кмезиќ 20 Пое: Ѓ. Војновиќ 15
23 април 2004
19:40
[2] Вардар Осигурување 71, Фершпед Работнички 91    Спортска сала Градски Парк, Скопје
Гледачи: 700
Четвртини: 6-29, 24-16, 21-21, 20-25
Пое: Д. Мираковски 17 Пое: повеќемина-3 19

Финале

уреди
25 април 2004
19:05
[3][4] Фершпед Работнички 87, Неметали Огражден 73    Спортска сала Градски Парк, Скопје
Гледачи: 700
МТВ
Четвртини: 27-16, 23-18, 24-18, 13-21
Пое: А. Димитровски 18
Ско: Т. Симиќ 8
Дод: Г. Самарџиев 9
Пое: И. Цаниќ 13
Ско: М. Кмезиќ 9
Дод: повеќемина-2 3
Победник во
Купот на Македонија 2004
 
Фершпед Работнички 5. титула

Признанија

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Ф. Работнички и МЗТ 2000 се избегнаа во полуфиналето“. dnevnik.com.mk. април 2004. Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 2015-02-16.
  2. „Сите со свои сметки за финалето“. dnevnik.com.mk. 23 април 2004. Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 2015-02-16.
  3. „Прогнозите навестуваат "веќе видено". vest.com.mk. 23 април 2004. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2015-02-16.