Паликура

село во Општина Росоман


Паликура — село во Општина Росоман, во областа Тиквеш, во околината на градот Кавадарци.

Паликура
Паликура is located in Македонија
Паликура
Местоположба на Паликура во Македонија
Паликура на интерактивна карта

Координати 41°32′13″N 21°58′32″E / 41.53694° СГШ; 21.97556° ИГД / 41.53694; 21.97556Координати: 41°32′13″N 21°58′32″E / 41.53694° СГШ; 21.97556° ИГД / 41.53694; 21.97556
Регион Logo of Vardar Region.svg Вардарски
Општина Росоман
Население 183 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 11031
Надм. вис. 267 м
Паликура на општинската карта
Паликура во Општина Росоман.svg

Атарот на Паликура во рамките на општината
Commons-logo.svg Паликура на Ризницата

Географија и местоположбаУреди

Селото се наоѓа во северниот дел на областа Тиквеш, оддалечено 12 километри северозападно од Неготино, 13 километри северно од Кавадарци и 5 километри североисточно од општинскиот центар Росоман.

Потекло на иметоУреди

За потеклото на името на ова село, кое се наоѓа на височинка, има две приказни.

Според жителите на Паликура, името е од пред неколку века, уште од турско време. Кога доаѓал аскерот да ги гаѓа комитите на височинката со топови, се слушале команди: "Пали!" Бидејќи Турците промашувале, овие одозгора им покажувале среден прст или цела рака и ги провоцирале на цел глас.

Д-р Јачева - Улчар, пак, објаснува дека името Паликура има грчко потекло. "Палаиос" е грчка придавка, со значење стар, вели таа. И именката "хорион" е грчка, а значи село, па, според тоа, Паликура е Старо Село.

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Паликура живееле 130 жители, сите Македонци.[1]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Паликура имало 128 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[2]

Според пописот од 2002 година селото имало 183 жители, од кои 176 Македонци и 8 Срби.[3]

На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години:[4]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 130[1] 128[2] 464 381 387 325 309 216 209 183

РодовиУреди

Според податоците помеѓу 1914-1924 година, родови во селото

Македонски

  • Доселеници: Атанасковци (1 к.) доселени се на почетокот од XIX век од селото Сопот; Петрушевци (1 к.) доселени се во 1894 година од селото Горно Чичево; Јановци (1 к.) доселени се во 1899 година од селото Крајници кај Велес; Лазорковци (2 к.) доселени се во 1904 година од селото Долно Чичево; Шоповци-Драгожели (2 к.) доселени се во 1905 година од селото Драгожел. А таму се доселени од околината на Штип; Јовановци (2 к.) доселени се во 1906 година од селото Росоман; Аврамовци (1 к.) доселени се во 1906 година од селото Горна Бошава; Димовци (1 к.) доселени се во 1906 година од селото Глишиќ; Лазорковци (1 к.) доселени се во 1907 година од селото Горна Бошава; Ѓоргијовци (1 к.) доселени се во 1908 година од селото Долно Чичево; Петровци (1 к.) доселени се во 1910 година од Горно Чичево; Димовци (1 к.) доселени се од селото Крстец кај Прилеп.

Српски


Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Избирачко местоУреди

Во селото постои избирачкото место бр. 713 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[6]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 134 гласачи.[7]

Културни и природни знаменитостиУреди

Цркви
Археолошки наоѓалишта[8]

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900. стр.154
  2. 2,0 2,1 Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 104 - 105.
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  5. Радовановиќ, Воислав. Тиквеш и Раец.
  6. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  7. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.
  8. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 155, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Надворешни врскиУреди