Сопот (Кавадаречко)

село во Општина Кавадарци


Сопот — село во Општина Кавадарци, во областа Тиквеш, во околината на градот Кавадарци.

Сопот
Куќи во Сопот.jpg

Улица во селото Сопот

Сопот is located in Македонија
Сопот
Местоположба на Сопот во Македонија
Координати 41°29′20″N 22°01′24″E / 41.48889° СГШ; 22.02333° ИГД / 41.48889; 22.02333Координати: 41°29′20″N 22°01′24″E / 41.48889° СГШ; 22.02333° ИГД / 41.48889; 22.02333
Регион Logo of Vardar Region.svg Вардарски
Општина Coat of arms of Kavadarci Municipality.svg Кавадарци
Област Тиквеш
Население 804[1] жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 1427
Повик. бр. 043
Надм. вис. 205 м
Сопот на општинската карта
Сопот во Општина Кавадарци.svg

Атарот на Сопот во рамките на општината
Commons-logo.svg Сопот на Ризницата

Географиja и местоположбаУреди

Селото се наоѓа во во Тиквешката Котлина, во североисточниот дел од Општина Кавадарци, недалеку од градот Кавадарци. Селото е сместено на левиот брег на реката Луда Мара. Селскиот атар нашироко се допира со подрачјето на соседната Општина Неготино.[2] Селото е рамничарско, на надморска височина од 205 метри. Од градот Кавадарци, селото е оддалечено околу 6 километри.[2]

Атарот зафаќа простор од 19,8 км2. На него преовладува обработливото земјиште на површина од 1.721 хектар.[2]

Селото е од збиен тип со разредени краеви, поделено на две маала, Горно и Долно Маало.[3]

ИсториjaУреди

Селото било муслиманско во турско време. До крајот на XIX век во селото имало христијани, а на другата страна на реката постоело Чифличко Маало.[3]

Селото е старо и било седиште на тиквешкиот областен управител („ајан“) пред Пепелиште.[3]

Во XIX век, Сопот било село во Тиквешката каза на Отоманското Царство.

СтопанствоУреди

Селото има исклучително полјоделска функција.[2]

Во минатото, жителите се занимавале со земјоделство и имало неколку бегови.[3]

НаселениеУреди

Според податоците на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) од 1900 година, во селото Сопот имало 580 жители, од кои 575 Македонци (350 православни и 225 муслимани) и 5 Роми.[4] По податоците на секретарот на Бугарската егзархија, Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Сопот имало 120 жители.[5]

Муслиманските родови од селото се иселиле пред Втората светска војна, што може да се забележи и од податоците од спроведените пописи по војната.

Селото е големо, коешто во 1961 година броело 865 жители, од кои 822 биле Македонци, а 20 жители Срби, додека во 1994 година селото имало 866 жители, од кои 853 биле Македонци, 8 Срби и 3 Роми.[2]

Според пописот од 2002 година, во селото Сопот имало 804 жители, од кои 800 Македонци, 2 Роми, 1 Србин и 1 останат.[1]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900[6] 1905[7] 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 580 120 838 870 865 894 903 858 866 804
Извор за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]

РодовиУреди

Како родови во Сопот се споменуваат:[3]

 • Муслимански родови:
  • Старинци: Рушидепајиовци (7 к.); Гореновци (5 к.); Копшиновци (2 к.); Камбоновци (4 к.); Мушичковци (8 к.) и Јунузовци (5 к.)
  • Доселеници: Зајимовци-Карапашовци (8 к.) доселени се кон крајот на 18ти век од дебарско; Бесвичевци (2 к.) доселени се кон крајот на 18ти век од старото село на Бесвица; Муаџировци (1 к.) доселени се средината на 19ти век од селото Црвени Брегови.

Општествени установиУреди

 • Основно училиште
 • Амбуланта
 • Дом на културата
 • Месна заедница

Самоуправа и политикаУреди

Селото влегува во рамките на Општина Кавадарци, која била променета со новата територијална поделба на Македонија во 2004 година, при што кон нејзе била придодадена поранешната општина, Конопиште. Во периодот од 1996-2004 година, селото било во рамките на некогашната Општина Кавадарци.

Во периодот 1950-1952, селото било седиште на некогашната општина Сопот, во која се наоѓале селата Курија, Марена и Сопот.

Во периодот 1952-1955, селото било дел од тогашната Кавадарска градска општина, во која покрај селото Сопот се наоѓале градот Кавадарци и селата Ваташа, Глишиќ и Марена.

Во периодот 1955-1965, селото било дел од тогашната општина Кавадарци.

Во периодот 1965-1996 година, селото се наоѓало во рамките на големата Општина Кавадарци.

Изборно местоУреди

 
Главната селска црква „Св. Атанасиј““

Селото е опфатено во склоп на изборното место бр. 0702 според Државната изборна комисија, кое е сместено во основното училиште во селото Сопот.[9]

На локалните избори во 2017 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 665 гласачи.[10] На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 666 гласачи.[11]

Културни и природни знаменитостиУреди

Цркви[12][13]

ЛичностиУреди

Родени во Сопот

НаводиУреди

 1. 1,0 1,1 "Попис на Македонија" (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 28 февруари 2018.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Панов, Митко (1998). Енциклопедија на селата во Република Македонија (PDF). Скопје: Патрија. стр. 279. Посетено на 28 февруари 2018.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 Радовановиќ, Воислав. Тиквеш и Рајец. стр. 374-375. |access-date= бара |url= (help)
 4. Васил К’нчов. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900, стр. 154.
 5. D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р. 104-105.
 6. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 7. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 8. "Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна". Државен завод за статистика.
 9. "Описи на ИМ". Посетено на 28 февруари 2018.
 10. "Локални избори 2017". Посетено на 28 февруари 2018.
 11. "Претседателски избори 2019". Посетено на 5 мај 2019.
 12. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
 13. "Цркви во Маренската парохија". Повардарска епархија. Посетено на 28 февруари 2018.

Надворешни врскиУреди