Бабушница — град и општина во пиротскиот округ во Србија. Според податоците од 2011 година, во градот живееле 4.578 жители додека на територијата на општината 12.259.

Бабушница
Бабушница
Град и општина
Centar Babušnice (2012).jpg
Грб на Бабушница
Локацијата на општина Бабушница во Србија
Локацијата на општина Бабушница во Србија
Координати: 43°04′N 22°25′E / 43.067° СГШ; 22.417° ИГД / 43.067; 22.417Координати: 43°04′N 22°25′E / 43.067° СГШ; 22.417° ИГД / 43.067; 22.417
Држава Србија
РегионЈужна и Источна Србија
ОкругПирот
Населени места53
Површина
 • Општина529 км2 (204 ми2)
Население (попис од 2011)[1]
 • Град4.578
 • Општина12.259
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски код18330
Повикувачки број+381 10
Регистарски табличкиPI
Мреж. местоbabusnica.opstinesrbije.com

ГеографијаУреди

Општината граничи со општините Гаџин Хан на северозапад, Бела Паланка на север, Пирот и Димитровград на исток, Бугарија и на југ со Црна Трава и Власотинце.

ИсторијаУреди

Од 1929 до 1941, Бабушница била дел од Моравска Бановина во рамките на Кралството Југославија.

НаводиУреди

  1. „Попис на население, домаќинства и станови 2011: Споредбен преглед на бројот на жители во 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 2002 and 2011, податоци по населени места“ (PDF). Републички завод за статистика на Република Србија, Белград. 2014. ISBN 978-86-6161-109-4. Посетено на 2014-06-27.

Надворешни врскиУреди