Општина Неготино

Неготино

Map of Negotino Municipality.svg

Знаме на Општина Неготино Грб на Општина Неготино
Знаме Грб
Општи податоци
Седиште Град Неготино
Регион Logo of Vardar Region.svg Вардарски
Површина 426,46 км2
Службен јазик македонски
Демографија
Население 19.212 жит.
- проценка од 31.12.2016 19.327 жит.
Густина 45,05 жит./км2
Населени места
Народности Македонци
Самоуправа
Градоначалник Горан Стојанов
Совет 15 члена
Контактни податоци
Седиште ул. Ацо Аџи Илов 2, 1440 Неготино
Телефон 043/361-045
Факс 043/361-933
Мреж. место Службен портал

Општина Неготиноопштина во јужниот дел на Македонија. Административно седиште на општината претставува истоимениот град.

Карта на Општина Неготино со селските атари.
Демографска карта на Општина Неготино со селските атари.

ГеографијаУреди

Општината се граничи со Општина Штип на север, Општина Конче и Општина Демир Капија на исток, Општина Градско и Општина Росоман на запад, и Општина Кавадарци на југ.

ИсторијаУреди

На територијата на општината имало пет историски села: Вардар Чифлик, Кара Синанли, Кара Оџали, Кукуричани и Чешмедере.

СтопанствоУреди

НаселениеУреди

Според проценка од 2016, општина Неготино има 19.327 жители.[1]

Народ Вкупно Удел (%)
Македонци 17.768 92,48
Албанци 30 0,16
Турци 243 1,28
Роми 453 2,36
Власи 14 0,07
Срби 627 3,26
Бошњаци 1 0,01
останати 76 0,40
Вероисповед Вкупно
православни 18.041
муслимани 912
католици 26
протестанти 1
останати 232
Јазик Вкупно
македонски 18.749
албански 30
турски 69
ромски 69
влашки 14
српски 242
бошњачки 0
останати 39

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Градоначалник на општина Неготино е Тони Делков од редовите на СДСМ. Тој бил избран на локалните избори од 2017 година за мандат од четири години.[2] Советот на општина Неготино е составен од 15 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2017-2021 се:

 
  СДСМ: 8 места
  ВМРО-ДПМНЕ: 7 места

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. „Население во Република Македонија на 31.12 по специфични возрасни групи, по пол, по општини, по години“. Државен завод за статистика на Република Македонија. Посетено на 2 мај 2018.
  2. „Мандати за градоначалници и совет во РМ – Локални избори 2017“. Државна изборна комисија на Македонија. Посетено на 18 октомври 2017.

Надворешни врскиУреди