Општина Неготиноопштина во јужниот дел на Македонија. Административно седиште на општината претставува истоимениот град.

Општина Неготино
Општина
Знаме на Општина НеготиноГрб на Општина Неготино
Карта
ДржаваМакедонија
СедиштеНеготино
Населени места
Управа
 • ГрадоначалникГоран Стојанов
Површина
 • Вкупна426,46 км2 (164,66 ми2)
Население (2021)[1]
 • Вкупно18.194
 • Густина43/км2 (110/ми2)
Час. појасCET (UTC+01:00)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02:00)
Повикувачки број+043
Регистарски табличкиNE
Мреж. местоnegotino.gov.mk
Карта на Општина Неготино со селските атари.
Демографска карта на Општина Неготино со селските атари.

Географија уреди

Општината се граничи со Општина Штип на север, Општина Конче и Општина Демир Капија на исток, Општина Градско и Општина Росоман на запад, и Општина Кавадарци на југ.

Историја уреди

На територијата на општината имало пет историски села: Вардар Чифлик, Кара Синанли, Кара Оџали, Кукуричани и Чешмедере.

Стопанство уреди

Население уреди

Според проценка од 2016, општина Неготино има 19.327 жители.[2]

Народ Вкупно Удел (%)
Македонци 17.768 92,48
Албанци 30 0,16
Турци 243 1,28
Роми 453 2,36
Власи 14 0,07
Срби 627 3,26
Бошњаци 1 0,01
останати 76 0,40
Вероисповед Вкупно
православни 18.041
муслимани 912
католици 26
протестанти 1
останати 232
Јазик Вкупно
македонски 18.749
албански 30
турски 69
ромски 69
влашки 14
српски 242
бошњачки 0
останати 39

Општествени установи уреди

Самоуправа и политика уреди

Градоначалник на општина Неготино е Тони Делков од редовите на СДСМ. Тој бил избран на локалните избори од 2017 година за мандат од четири години.[3] Советот на општина Неготино е составен од 15 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2017-2021 се:

 
  СДСМ: 8 места
  ВМРО-ДПМНЕ: 7 места

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

  1. „Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021 - прв сет на податоци“. Државен завод за статистика на Македонија. Посетено на 30 март 2022.
  2. „Население во Република Македонија на 31.12 по специфични возрасни групи, по пол, по општини, по години“. Државен завод за статистика на Република Македонија. Посетено на 2 мај 2018.[мртва врска]
  3. „Мандати за градоначалници и совет во РМ – Локални избори 2017“. Државна изборна комисија на Македонија. Посетено на 18 октомври 2017.

Надворешни врски уреди