Брусник (Неготинско)

село во Општина Неготино

Брусник — село во Општина Неготино, во околината на градот Неготино.

Брусник
Брусник во рамките на Македонија
Брусник
Местоположба на Брусник во Македонија
Брусник на карта

Карта

Координати 41°30′41″N 22°12′22″E / 41.51139° СГШ; 22.20611° ИГД / 41.51139; 22.20611
Регион  Вардарски
Општина Неготино
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 18004
Надм. вис. 348 м
Брусник на општинската карта

Атарот на Брусник во рамките на општината
Брусник на Ризницата

Географија и местоположба

уреди

Селото се наоѓа на источниот дел од областа Тиквеш, на надморска височина од 320 метри.

Интересно е дека во Србија, во општина Заечар, туку поблиско на градот Неготин се наоѓа село со истото име Брусник.

Историја

уреди

Во XIX век селото било дел од Тиквешката каза на Отоманското Царство.

Стопанство

уреди

Население

уреди
Население во минатото
ГодинаНас.±%
194889—    
195380−10.1%
196175−6.2%
197176+1.3%
19814−94.7%
ГодинаНас.±%
19912−50.0%
19940−100.0%
20023—    
20210−100.0%

Според статистиката на бугарскиот етнограф Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, селото Брусник имало 165 жители, од кои 160 Турци - Јуруци и 5 Роми.[2]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 100 Турци.[3]

Според пописот од 2002 година, селото Брусник имало само 3 жители, Македонци.[4]

Според последниот попис од 2021 година, во селото немало жители.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 165 89 80 75 76 4 2 0 3 0
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[5]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[6]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]


Родови

уреди

Брусник било турско село.

Според истражувањата од 1920-1924 година родови во селото биле:

 • Доселеници: Ибрајимогулари (2 к.) и Мамутогулари (1 к.) стари јуручки доселеници; Далиплари (1 к.) и Усолар (1 к.) доселени во 1913 година од селото Горни Промет.[9]

Општествени установи

уреди

Самоуправа и политика

уреди

Избирачко место

уреди

Селото е опфатено во избирачкото место бр. 1232 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште. на селото Војшанци.[10]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 315 гласачи.[11]

Културни и природни знаменитости

уреди

Редовни настани

уреди

Личности

уреди

Култура и спорт

уреди

Иселеништво

уреди

Во 1912 година во Турција се иселиле 15 семејства.[9]

Наводи

уреди
 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 155.
 3. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 4. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 5. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 6. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 7. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 8. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 9. 9,0 9,1 . Радовановиќ, Воислав. Тиквеш и Раец. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: друго (link)
 10. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 3 ноември 2019.
 11. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски

уреди