Елена Дончева

македонска костимографка

Елена Дончева (моминско: Танчева; 16 април 1942 во Скопјемакедонска костимографка.[1]

Елена Дончева
Родена Елена Танчева
16 април 1942
Скопје, Македонија
Националност Македонка
Занимање костимограф

Животопис уреди

Завршила академија за применета уметност во Белград, Србија, на отсекот за костимографија. Вработена е во Македонскиот народен театар од 1977 година. Покрај драмски, работи костими и за оперски и за балетски претстави; костимограф е во шест филма и во голем број телевизиски драми. Освен низ сите театраски куќи во Републиката, како костимограф гостувала и во СССР, во Германија и во Франција.

 • Драми
  • „Хелдерлин“;
  • „Среќна Нова '49“; и
  • „Рамна земја“.
 • Опери
  • „Аида“;
  • „Бал под маски“;
  • „Бразда“;
  • „Болен Дојчин“ и други.
 • Балети
  • „Дубровничка Легенда“;
  • „Зодијак“;
  • „Лабин и Дојрана“ и други

Наводи уреди

 1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Дончева“. Македонска енциклопедија. , книга I (А-Љ). Скопје: МАНУ. стр. 483. Text "series " ignored (help)