Бранко Ѓорчев

Бранко Ѓорчев (Неготино, 23 јуни 1962Скопје, 24 февруари 2013) — македонски театарски и филмски глумец. Бил директор на Драмски театар - Скопје во периодот од 2006 до 2013 година.

Бранко Ѓорчев
Роден 24 јуни 1962
Неготино, СР Македонија СР Македонија
Починал 23 февруари 2013
Скопје, Македонија Македонија
Националност Македонец
Познат по улогата во:
Македонија може
Погрешно време
Занимање глумец

БиографијаУреди

Ѓорчев е роден на 24 јуни 1962 година во Неготино. Дипломирал во 1986 година на Факултет за драмски уметности на Универзитетот „Кирил и Методиј“ во Скопје, во класата на Проф. Вукан Диневски. Од 1987 година работи како глумец во Драмски театар Скопје. Починал по тешка борба со ракот на 23 февруари 2013 во Скопје.[1] Смрттта го затекнала како актуелен директор на Драмски театар Скопје.

Општествени функцииУреди

 • Директор на Драмски театар од 2006,
 • 2000 – 2002, Уметнички директор на Драмски театар, Скопје, Р Македонија
 • 2000 до 2002, Основач на Културен центар Квартет, Скопје,
 • 1997, Основач и директор на театар Бабилон, Скопје
 • 1997, Член на Советот на Македонскиот театарски фестивал ” Војдан Чернодрински”- Прилеп,
 • Член на Совет на Млад Отворен Театар, Скопје,
 • Член на уметнички совет на Драмски театар, Скопје, Р Македонија,
 • Член на театарски совет на Драмски театар Скопје, Р Македонија,
 • Почесен член на клубот на оратори при Правен факултет ”Јустинијан Втори” при Универзитетот “Кирил и Методиј”, Скопје , Р Македонија.
 • Демонстратор и предавач на Правен факултет по реторика и ораторство во рамките на предметот Римско право, кај професор Мими Поленак, Правен факултет “Јустинијан Втори”, Универзитет ” Кирил и Методиј”, Скопје Професор по Сценски говор, Реторика и Ораторство на ЕСРА Филмска Академија Скопје.
 • Предстедател и член на комисиј аза образование и култура при оптшина Аеродром – Скопје

ТворештвоУреди

ФилмографијаУреди

Филмографија на глумецот Бранко Ѓорчев
Год. Назив Улога
1980.-те
1987. Трст виа Скопје /
1987. Ѕвездите на 42-та Огнен
1984-1987. Случки од животот Илчо
1987. Пикасо Газдата
1988. Марика лета со авион
1988. Тврдокорни
1989. Мугра
1990.-те
1991. Македонија може /
1993. Бог да ги убие шпионите /
1989-1993. Еурека /
1995. Во светот на бајките /
1998. Салон Хармони /
1998. Денес, утре Боро
1999. Каца Ване
2000.-те
2001-2002. Погрешно време Страчковски
2002. Вампирџија Ангеле
2002. Заведени Тони
2003. Време за плачење Петар
2003. Волци
2003. Остани исправен
2006. Американецот
2007. Стапица Петре
2007. Досие К Мирко Коваќ
2010.-те
2010. Од денес за утре Џон
2014. До балчак Втор трговец

НаградиУреди

 • „Златна маска“ за најдобро глумечко остварување на фестивалот „Охридско лето“ за улогата на Мефисто во претставата `Мефисто`, Вечер, 2000;
 • Наградата за најдобар глумец за 1990 во Македонија, за улогата на Фред во претставата `Спасени`, ревија `Екран` 1990.
 • Св.Климент Охридски“ за 2012 година за долгогодишни остварувања во областа на воспитанието, образованието, културата, уметноста, здравството, спортот, заштитата и унапредувањето на човековата околина и во социјалната дејност од јавен интерес на Македонија.

НаводиУреди

 1. "Почина глумецот Бранко Ѓорчев". Курир. 24 февруари 2013 10:06. Посетено на 2013-02-24. Check date values in: |date= (help)

Надворешни врскиУреди