Бен Валас

Американски кошаркар


Бен Ками Валас (роден на 10 септември 1974) е поранешен американски кошаркар, кој играл на позицијата центар.

Бен Валас


Лични информации
Роден на 10 септември 1974(1974-09-10)(49 г.)
Роден во Вајт Хол, Албама
Националност САД САД
Висина 2,06 м
Тежина 109 кг
Позиција центар
Информации за кариерата
Колеџ Кујахога КК
Вирџинија Јунион
Драфт 1996 / Не драфтуван
Проф. кариера 1996—2012
Сениорски клубови
Години: Клубови:
1996–1997
1997–1999
1999–2000
2000–2006
2006–2008
2008–2009
2009–2012
Вашингтон Вашингтон Булетс
Вашингтон Вашингтон Визардс
Орландо Орландо Меџик
Детроит Детроит Пистонс
Чикаго Чикаго Булс
Кливленд Кливленд Кавалирс
Детроит Детроит Пистонс
Репрезентација
2002 САД САД

Роден во Алабама, Валас присуствувал на Кујахога колеџот и на унизверзитетот Вирџинија Јунион пред да потпише договор со неговата прва НБА екипа Вашингтон Булетс (подоцна Визардс) како недрафтуван слободен агент во 1996 година. Во НБА кариерата, Валас покрај за Вашингтон играл уште и за Орландо Меџик, Детроит Пистонс, Чикаго Булс и Кливленд Кавалирс.

Тој ја има освоено наградата за НБА Одбранбен играч на годината четири пати, што е рекорд кој го дели со Дикембе Мутомбо. Во девет сезони со Пистонс (2000-2006, 2009-2012), Валас одиграл две НБА финалиња (во 2004 и 2005) и го освоил НБА првенството со Пистонс во 2004 година. Исто така, четири пати бил учесник на НБА Ол-стар натпеварот.

Во 2016 година Детроит Пистонс го повлекле од употреба неговиот дрес со број 3.[1]

Титули уреди

2003-2004
2002, 2003, 2005, 2006
2003, 2004, 2005, 2006
 • Најдобар скокач во НБА : 2
2002, 2003
 • Најдобар блокер во НБА : 1
2002

Статистика уреди

Општи податоци уреди

Регуларна сезона

 • Натпревари: 1088 [2]
 • Бодови: 6254 (5.7 ппн)[2]
 • Асистенции: 1437 (1.3 апн)[2]
 • Скокови: 10482 (9.6 спн)[2]
 • Најмногу бодови на еден натпревар: 23 против Торонто Репторс (11/12/2010)[3]
 • Најмногу скокови: 28 двапати[3]
 • Најмногу асистенции: 8 трипати[3]
 • Најмногу украдени топки: 6 5 пати[3]
 • Најмногу погодени тројки: 1 7 пати[3]

Плејоф

 • Натпревари: 130 [2]
 • Бодови: 939 (7.2 ппн)[2]
 • Асистенции: 173 (1.3 апн)[2]
 • Скокови: 1454 (11.2 спн)[2]
 • Најмногу бодови на еден плејоф натпревар: 29 против Филаделфија Севентисиксерс (29/4/2005)[3]
 • Најмногу скокови: 24 двапати[3]
 • Најмногу асистенции: 5 трипати[3]
 • Најмногу украдени топки: 7 против Орландо Меџик (27/4/2003)[3]

Статистика по сезони уреди

Легенда
  ОН Одиграно натпревари   СН  Натпревари како стартер  МПН  Минути по натпревари
 ПШИ%  Процент на шут од игра  3П%  Процент на шут за три бода  СФ%  Процент на шут за слободни фрлања
 СкПН  Скокови по натпревар  AсПН  Асистенции по натпревар  УТПН  Украдени топки по натпревар
 БлПН  Блокади по натпревар  ППН  Поени по натпревар  Задебелено  Најдобро во кариерата
Означува сезони во кој Валас го освоил НБА првенството

Регуларна сезона уреди

Година Екипа ОН СН МПН ПШИ 3П% СФ% СкПН АсПН УТПН БлПН ППН
1996-1997   Вашингтон Булетс 34 0 5.8 .348 .300 1.7 .1 .2 .3 1.1
1997-1998   Вашингтон Визардс 67 16 16.8 .518 .357 4.8 .3 .9 1.1 3.1
1998-1999   Вашингтон Визардс 46 16 26.8 .578 .356 8.3 .4 1.1 2.0 6.0
1999-2000   Орландо Меџик 81 81 24.2 .503 .474 8.2 .8 .9 1.6 4.8
2000-2001   Детроит Пистонс 80 79 34.5 .490 .250 .336 13.2 1.5 1.3 2.3 6.4
2001-2002   Детроит Пистонс 80 80 36.5 .531 .000 .423 13.0* 1.4 1.7 3.5* 7.6
2002-2003   Детроит Пистонс 73 73 39.4 .481 .167 .450 15.4* 1.6 1.4 3.2 6.9
2003-2004   Детроит Пистонс 81 81 37.7 .421 .125 .490 12.4 1.7 1.8 3.0 9.5
2004-2005   Детроит Пистонс 74 74 36.1 .453 .111 .428 12.2 1.7 1.4 2.4 9.7
2005-2006   Детроит Пистонс 82 82 35.2 .510 .000 .416 11.3 1.9 1.8 2.2 7.3
2006-2007   Чикаго Булс 77 77 35.0 .453 .200 .408 10.7 2.4 1.4 2.0 6.4
2007-2008   Чикаго Булс 50 50 32.5 .373 .000 .424 8.8 1.8 1.4 1.6 5.1
2007-2008   Кливленд Кавалирс 22 22 26.3 .457 .432 7.4 .6 .9 1.7 4.2
2008-2009   Кливленд Кавалирс 56 53 23.5 .445 .422 6.5 .8 .9 1.3 2.9
2009-2010   Детроит Пистонс 69 67 28.6 .541 .000 .406 8.7 1.5 1.2 1.2 5.5
2010-2011   Детроит Пистонс 54 49 22.9 .450 .500 .333 6.5 1.3 1.0 1.0 2.9
2011-2012   Детроит Пистонс 62 11 15.8 .395 .250 .340 4.3 .7 .8 .8 1.4
Кариера 1088 912 29.5 .474 .137 .414 9.6 1.3 1.3 2.0 5.7
Ол-стар 4 2 21.5 .400 .000 .000 7.0 .5 2.0 1.2 3.0

Плејоф уреди

Година Екипа ОН СН МПН ПШИ 3П% СФ% СкПН АсПН УТПН БлПН ППН
2002   Детроит Пистонс 10 10 40.8 .475 .436 16.1 1.2 1.9 2.6 7.3
2003   Детроит Пистонс 17 17 42.5 .486 .000 .446 16.3 1.6 2.5 3.1 8.9
2004   Детроит Пистонс 23 23 40.2 .454 .000 .427 14.3 1.9 1.9 2.4 10.3
2005   Детроит Пистонс 25 25 39.2 .481 .000 .461 11.3 1.0 1.7 2.4 10.0
2006   Детроит Пистонс 18 18 35.7 .465 .000 .273 10.5 1.7 1.3 1.2 4.7
2007   Чикаго Булс 10 10 36.9 .566 .000 .500 9.5 1.4 1.5 1.7 8.7
2008   Кливленд Кавалирс 13 13 23.4 .515 .350 6.5 1.2 .6 1.1 3.2
2009   Кливленд Кавалирс 14 0 12.6 .615 .000 2.7 .3 .3 .3 1.1
Кариера 130 116 34.8 .482 .000 .418 11.2 1.3 1.5 1.9 7.2

Наводи уреди

 1. Langlois, Keith (January 15, 2016). „First among equals, Ben Wallace's jersey about to join those of Bad Boys heroes in Palace rafters“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. Посетено на January 15, 2016.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „Вкупно бодови, скокови и асистенции во НБА кариерата“. basketball-reference. Архивирано од изворникот на 2012-06-25. Посетено на 19 февруари 2021.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 3,6 3,7 3,8 „Најдобро во НБА кариерата“. basketball.realgm.com. Посетено на 19 февруари 2021.

Надворешни врски уреди