Милано-Санремо 2015

италијанска велосипедска трка
(Пренасочено од Милано-Сан Ремо 2015)

Милано-Санремо 2015 — 106. издание на еднодневниот велосипедски класик Милано-Санремо. Се одржала на 22 март на растојание од 293 километри. Претставува прва еднодневна трка во Светската турнеја и четврта вкупна.[1][2] Воедно, тој е првиот од велосипедските монументи во 2015 година, петте најважни еднодневни трки во годината.[3] Трката била освоена од Џон Дегенколб во спринт пред Александер Кристоф и Мајкл Метјус.

Милано-Санремо 2015
Светска турнеја UCI 2015, трка 4 од 28
Peloton, Milan-Sanremo 2015.jpg
Групата во Савона
Детали за трката
Date 22 март 2015
Растојание 293 км
Време 6ч 46' 16" (43,3 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Џон Дегенколб (ГЕР) (Џајант-Алпецин)
Втор  Александер Кристоф (НОР) (Катјуша)
Трет  Мајкл Метјус (АВС) (Орика-ГринЕЏ)
2014
2016

ЕкипиУреди

Милано-Санремо е дел од Светската турнеја, па така сите 17 UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да испратат екипа. Организаторите на трката, исто така, дале осум специјални покани на професионалните континентални екипи. Групата била составена од 25 екипи.[4]

Екипи во Светската турнеја биле:

Екипи кои добиле специјални покани биле:

РезултатиУреди

Велосипедист Екипа Време
1   Џон Дегенколб (ГЕР) Џајант-Алпецин 6ч 46' 16"
2   Александер Кристоф (НОР) Катјуша и.в.
3   Мајкл Метјус (АВС) Орика-ГринЕЏ и.в.
4   Петер Саган (СВК) Тинкоф-Саксо и.в.
5   Николо Бонифацио (ИТА) Лампре-Мерида и.в.
6   Насер Буани (ФРА) Кофидис и.в.
7   Фабијан Канчелара (ШВА) Трек Фактори Рејсинг и.в.
8   Давиде Чимолаи (ИТА) Лампре-Мерида и.в.
9   Тони Галопен (ФРА) Лото НЛ-Џамбо и.в.
10   Едвалд Боасон Хаген (НОР) МТН Кубека и.в.

НаводиУреди

  1. „UCI го потврди календарот за Светската турнеја 2015“. Cycling News. конс. 4 јануари 2015. 
  2. „Календар на UCI за 2015“. UCI. конс. 4 јануари 2015. 
  3. Преглед на Милано-Санремо“, „Cyclingnews.com“, 19 март 2015 (посет. 21 март 2015 г).
  4. Објавени специјалните покани за Џиро д’Италија 2015: ЦЦЦ влезе, Колумбија излезе“, „Cycling Weekly“, 19 јануари 2015 (посет. 21 март 2015 г).

Надворешни врскиУреди