Мама Миа (филм)

Мама Миа (англиски: Mamma Mia!) е комедијамјузикл филм од 2008 година, реазилиран според мјузиклотМама Миа“, заснован на песните на шведската популарна поп група АБА. Филмот е во продукција на „Јуниверзал пикчерс (Universal Pictures“. Дел од локациите во филмот се сместени на острови во Грција.

„Мама Миа
(Mamma Mia!)“
404px-MammaMiaTeaserPoster.JPG
РежисерФилида Лојд
ПродуцентТом Хенкс
СценаристКетрин Џонсон (роман)
Главни улогиМерил Стрип
Кристин Барански
Џули Валтерс
Аманда Сејфрид
Пирс Броснан
Жанркомедија, мјузикл
МузикаСтиг Андерсон
ДистрибутерUniversal Pictures
Премиера2 јули Обединето Кралство Обединето Кралство
18 јули 2008  САД
Држава САД
Обединето Кралство Обединето Кралство
Јазиканглиски
Буџет$52,000,000
Бруто заработка$174,000,000

СодржинаУреди

Софи живее со мајка ѝ, која води мал хотел на еден убав грчки остров. Софи е возбудена, зашто наскоро треба да се омажи за момчето кое многу го сака. Но, таа не знае кој е нејзиниот татко, така што сака токму тој да ја спроведе до олтарот. Кога ќе го најде дневникот на мајка ѝ, Софи сфаќа дека ниту таа не знае точно кој е таткото на Софи, бидејќи најпрвин се вљубила во Сем, кој наеднаш ја напуштил, па следел Бил, како утеха за Сем, а по Бил, мајка ѝ се тешела со Хари. Без да ѝ каже на мајка си, Софи ги наоѓа адресите на сите тројца и ги кани на венчавката, без да им ја каже причината.[1]

Глумци Ликови
Мерил Стрип Дона Шеридан
Кристин Барански Тања
Џули Валтерс Роси
Аманда Сејфрид Софи Шеридан
Доминик Купер Скај
Пирс Броснан Сем
Колин Фирт Хари

Датуми на премиериУреди

Датуми Држави
2 јули, 2008 Велика Британија, Премиера
10 јули, 2008 Грција, Австралија, Норвешка
11 јули, 2008 Данска, Исланд, Шведска
17 јули, 2008 Германија, Холандија
18 јули, 2008 Австрија, Естонија, Финска, САД, Канада, Филипини
23 јули, 2008 Белгија, Египет
8 август, 2008 Мексико
13 август, 2008 Шпанија
14 август, 2008 Чешка
15 август, 2008 Бразил
21 август, 2008 Аргентина, Израел
4 септември, 2008 Словачка, Хрватска
10 септември, 2008 Франција
18 септември, 2008 Сингапур
25 септември, 2008 Русија
3 октомври, 2008 Италија, Турција

НаводиУреди

  1. Антена, број 866, 30.1.2015, стр. 15.