Фудбалски куп на Македонија 2010-2011


Фудбалски куп на Македонија 2010-2011 било 19. издание на Купот на Македонија.

Куп на Македонија 2010–2011
Податоци за првенството
Датум на одржувањеод 18 август 2010
до 24 мај 2011
Екипи32
Финални резултати
Шампион Gold medal blank.svgМеталург Скопје Металург Скопје
(1. титула)
Второ место Silver medal blank.svgТетекс Тетекс

Титулата ја освоил Металург и си обезбедил место во втората квалификациска рунда во Европа Лигата 2011-2012.

Шеснаестина финалеУреди

Двојките беа избрани на 7 јули 2010 во Скопје. Натпреварите беа одиграни на 18 август 2010.

Клуб Резултат Клуб
Осогово 6–0 Превалец
Брегалница 2008 3–1 Охрид Лоте
Локомотива 1–0 Беласица
Миравци 1–0 Работнички
Охрид 2004 0–1 Силекс
Ринија 3–0 (служ.) Милано
Новаци 2005 2–3 Вардар
11 Октомври 2–1 Скопје
Влазними 3–3 (5–4 пен.) Шкендија
Баир Кркардаш 1–3 Пелистер
Тиквеш 2–1 Дрита
Преспа 0–7 Металург
Еуромилк Горно Лисиче 1–1 (1–4 пен.) Напредок
Карбинци 0–5 Хоризонт Турново
Каменица Саса 1–2 Тетекс
Цементарница 55 0–1 Ренова

ОсминафиналеУреди

Првите натревари се одиграа на 15 септември 2010, додека вторите се одиграа на 28, 29 септември, и на 9 и 10 октомври 2010.

Клуб Резултат Клуб Прв
натпревар
Втор
натпревар
Напредок 4–2 Влазними 4–0 0–2
Ринија 0–4 Хоризонт Турново 0–3 0–1
Брегалница 2008 2–0 Пелистер 0–0 2–0
Силекс 0–3 Тетекс 0–1 0–2
Осогово 1–3 Тиквеш 0–3 1–0
Локомотива 0–0 (4–3 пен.) Миравци 0–0 0–0
11 Октомври 1–1 (6–7 пен.) Металург 1–0 0–1
Вардар 2–1 Ренова 1–1 1–0

ЧетвртфиналеУреди

Првите натпревари се одиграа на 20 октомври 2010, додека вторите се одиграа на 10 ноември 2010.

Клуб Резултат Клуб Прв
натпревар
Втор
натпревар
Локомотива 1–4 Металург 0–3 1–1
Брегалница 2008 0–2 Напредок 0–1 0–1
Хоризонт Турново 1–3 Тетекс 1–2 0–1
Вардар 4–5 Тиквеш 4–1 0–4

ПолуфиналеУреди

Клуб Резултат Клуб Прв
натпревар
Втор
натпревар
Тиквеш 0–6 Тетекс 0–0 0–6
Металург 2–0 Напредок 0–0 2–0

ФиналеУреди

24 мај 2011
16:00
Тетекс 0 – 2 Металург Стадион Гоце Делчев, Прилеп
Гледачи: 3,000
Судија: Зоран Бошков (Неготино)
Report М. Костенцовски   14'
А. Тенекеџиев   65'

Екипа победникУреди

 

Металург
1. титула

ПоврзаноУреди