Македонија на Евровизија 2004

Република Македонија (официјално под привремената апелација „поранешна Југословенска Република Македонија“, со кратенка „ПЈР Македонија“) беше претставена на натпреварот за песна на Евровизија 2004 година од Тоше Проески и песната „Life“. Македонскиот радиодифузер одлучи да го одбере изведувачот внатрешно и да одржи конкурс за избор на песна.[1][2][3][4]

Евровизија 2004
Држава Македонија
Национален избор
Изборен процесНационално финале
Дата на изборФевруари 14, 2004
Избран учесникТоше Проески
Избрана песна"Life"
Изведба во финале
Полуфинален резултатКвалификуван (10th, 71 points)
Финален резултат14-ти, 47 бода
Македонија на Евровизија
◄2002 2004 2005►

Пред Евровизија

уреди

Внатрешен избор

уреди

Македонскиот радиодифузер го најави Тоше Проески за македонски учесник на Евровизија 2004. Тоше Проески учествуваше во 2000 година на македонското финале и во 1998 година. Во 2000 година Тоше Проески победи на телефонското гласање (со околу 38,000 гласови), а XXL беа втори (со околу 30 000 гласови). Во 1998 година го освои осмото место.

Проески, исто така, победи на Беовизија во Белград во април 2003 година, со српска песна под наслов „Чија си“, песна која стана огромен хит во Македонија и другите поранешни југословенски републики. Оваа песна требаше да ги претставува Србија и Црна Гора на Евровизија 2003, но ЕБУ рече дека премногу земји сакаат да влезат во таа година и така некои ќе бидат принудени да се повлечат. Србија и Црна Гора (кои учествуваа како една земја во тоа време) беа една од нив.

Национално финале

уреди

Се натпреваруваа осум песни, сите беа снимени на македонски јазик и се појавија во албумот на Проески, Ден За Нас. Шест песни од финалето беа снимени на српски јазик и се појавија на српската верзија на албумот со наслов Дан за Нас. Сите осум песни беа снимени на англиски јазик и мал примерок од секоја од нив се прикажуваше откако секоја песна беше изведена во националното финале, и траеше приближно 40 секунди. Ова беше да им даде на гледачите идеја како би изгледала песната на англиски јазик.

На 14 февруари 2004 година финалето се одржа во Универзалната сала во Скопје, а домаќини беа Анета Андонова и Каролина Петковска. Тоше Проески ги испеа сите песни, а победникот беше избран со телефонско гласање (1/3), „стручно“ жири (1/3) и самиот Тоше (1/3) - „Ангел си ти“ беше фаворит во сите три. Песната е напишана од Јован Јованов, кој исто така учествуваше на македонското национално финале во 2007 година и се најде на четвртото место. Англиската верзија на „Ангел си ти“, со наслов „Life“, се појавува на двете верзии на албумот, како и на официјалниот компилациски албум на Евровизија 2004, сепак, целосните англиски верзии на останатите седум песни допрва треба да бидат објавени.

Финале - 14 февруари 2004 година
Нацртај Песна Текстописец(ци) Стручно жири Тоше Проески Телефонско гласање Вкупно Место
1 „Далеку од мене“ Санел Суљановиќ, Огнен Неделковски 51 66 6,234 66 182 2
2 „Егзотичен сон" Александар Чекереџи, Маја Павловска 16 0 704 0 0 8
3 „Љубена“ Симон Трпчески, Јован Трпчевски 16 22 796 0 38 7
4 „Зошто отиде“ Блажо Темелков 17 0 1.453 22 39 6
5 Ангел Си Ти Јован Јованов 80 88 8.487 88 256 1
6 „Хеј синоока, хеј босонога“ Мирјана Даниловска, Кире Костов 20 44 948 11 75 4
7 „Парче од Европа“ Горан Алачки, Маја Павловска 15 11 1.640 33 59 5
8 „Го лажам секој нов рефрен“ Љупчо Мирковски, Огнен Неделковски 49 33 2.862 44 126 3

На Евровизија

уреди

За Евровизија 2004, воведена беше полуфинална рунда со цел да се прилагоди приливот на нации што сакаа да се натпреваруваат во натпреварот. Поради ненастапување на натпреварот во 2003 година, Македонија мораше да се натпреварува во полуфиналето на Евровизија 2004. На Евровизија, Проески создаде етно звук на сцената во Истанбул. Перформансот содржеше кореографија и танчери кои носеа многу малку облека. Тоше беше облечен во бело, додека придружните вокали беа облечени во црно. Тој настапи 15-ти, по Кипар и претходејќи на Словенија, Македонија се квалификуваше во финалето, пласирајќи се 10-та во полуфиналето и постигнувајќи 71 бод. Во финалето тој исто така настапи 15-ти, по Русија и претходејќи на Грција. Македонија заврши на 14-тата позиција. Бидејќи Македонија не успеа да стигне до првите 12 во финалето, земјата беше принудена да се натпреварува во полуфиналето на натпреварот 2005 година.

Бодови доделени од Македонија

уреди

Полуфинале

уреди

Бодови доделени во полуфиналето:

12 бода   Албанија
10 бода   Србија и Црна Гора
8 бода   Украина
7 бода   Грција
6 бода   Хрватска
5 бода   Босна и Херцеговина
4 бода   Малта
3 бода   Холандија
2 бода   Финска
1 бод   Словенија

Финале

уреди

Бодови доделени во финалето

12 бода   Албанија
10 бода   Србија и Црна Гора
8 бода   Украина
7 бода   Грција
6 бода   Турција
5 бода   Хрватска
4 бода   Босна и Херцеговина
3 бода   Малта
2 бода   Шведска
1 боди   Шпанија

Бодови доделени на Македонија (полуфинале)
12 бода 10 бода 8 бода 7 бода 6 бода
5 бода 4 бода 3 бода 2 бода 1 бод
Бодови доделени на Македонија (финале)
12 бода 10 бода 8 бода 7 бода 6 бода
5 бода 4 бода 3 бода 2 бода 1 бод

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Semi-Final of Istanbul 2004“. European Broadcasting Union. Архивирано од изворникот 18 April 2021. Посетено на 18 April 2021.
  2. „Grand Final of Istanbul 2004“. European Broadcasting Union. Архивирано од изворникот 18 April 2021. Посетено на 18 April 2021.
  3. „Results of the Semi-Final of Istanbul 2004“. European Broadcasting Union. Архивирано од изворникот 19 April 2021. Посетено на 19 April 2021.
  4. „Results of the Grand Final of Istanbul 2004“. European Broadcasting Union. Архивирано од изворникот 19 April 2021. Посетено на 19 April 2021.