Куп на шампиони 1971/72

Куп на шампиони 1971/72 — 17-то издание на Купот на шампионите, најсилното европско клупско фудбалско натпреварување. Финалето е одиграно на 31 мај 1972 на стадионот Фејенорд Ротердам, каде што Ајакс со резултат 2:0 го победил Интер од Милано, со тоа освојувајќи ја втората титула во ова натпреварување.

Куп на шампиони 1971/72
Податоци за купот
Датуми19 август 1971 — 31 мај 1972
Екипи33
Финале
ШампиониХоландија Ајакс
(2. титула)
Вице-шампионИталија Интер Милано
Статистики за купот
Најдобар стрелец(и)Унгарија Антал Дунај
Шкотска Лу Макари
Социјалистичка Федеративна Република Југославија Силвестер Такач (5 голови)

Холандија била единствена земја со два претставници, каде што покрај Ајакс, освојувач на Купот од претходната сезона, се натпреварувал и Фејенорд, првак на Холандија од претходната сезона.

КвалификацииУреди

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Валенсија   4:1   Унион Луксембург 3:1 1:0

Прво колоУреди

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Олимпик Марсеј   3:2   Горник Забже 2:1 1:1
Ајакс   2:0   Динамо Дрезден 2:0 0:0
Рејипас Лахти   1:9   Грасхопер 1:1 0:8
Стремсгодсет   1:7   Арсенал 1:3 0:4
Динамо Букурешт   2:21   Спартак Трнава 0:0 2:2
Фејенорд   17:0   Олимпијакос Никозија 8:0 9:0
Вакер   1:7   Бенфика 0:4 1:3
ЦСКА Софија   4:0   Партизани Тирана 3:0 1:0
Валенсија   1:12   Хајдук Сплит 0:0 1:1
Ујпешт Дожа   4:1   Малме 4:0 0:1
Б 1903   2:4   Селтик 2:1 0:3
Акранес   0:4   Слием Вондерерс 0:4 0:0
Интер Милано   6:4   АЕК Атина 4:1 2:3
Корк Хибернијанс   1:7   Борусија Минхенгладбах 0:5 1:2
Галтасарај   1:4   ЦСКА Москва 1:1 0:3
Стандард Лиеж   5:2   Линфилд 2:0 3:2

1 Динамо Букурешт се пласирал во осминафиналето поради правилото за постигнати повеќе голови на гости.

2 Валенсија се пласирала во осминафиналето поради правилото за постигнати повеќе голови на гости.

ОсминафиналеУреди

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Олимпик Марсеј   2:6   Ајакс 1:2 1:4
Грасхопер   0:5   Арсенал 0:2 0:3
Динамо Букурешт   0:5   Фејенорд 0:3 0:2
Бенфика   2:1   ЦСКА Софија 2:1 0:0
Валенсија   1:3   Ујпешт Дожа 0:1 1:2
Селтик   7:1   Слијема вондерерси 5:0 2:1
Интер Милано   4:2   Борусија Минхенгладбах 4:2 0:0
ЦСКА Москва   1:2   Стандард Лиеж 1:0 0:2

ЧетвртфиналеУреди

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Ајакс   3:1   Арсенал 2:1 1:0
Фејенорд   2:5   Бенфика 1:0 1:5
Ујпешт Дожа   2:3   Селтик 1:2 1:1
Интер Милано   2:21   Стандард Лиеж 1:0 1:2

1 Интер се пласирал во полуфиналето поради правилото за постигнати повеќе голови на гости.

ПолуфиналеУреди

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Ајакс   1:0   Бенфика 1:0 0:0
Интер Милано   0:0
(5:4 пен.)
  Селтик 0:0 0:0

ФиналеУреди

31 мај 1972
Ајакс   2 – 0   Интер Милано Стадион Фејенорд, Ротердам
Гледачи: 67,000
Судија: Роберт Еле (Франција)
Кројф   47, 78' Извештај