Финале на Купот на европските шампиони во 1972 година

Финале на Купот на европските шампиони во 1972 годинафудбалски натпревар одигран на стадионот Феенорд на 31 мај 1972 година, во којшто Ајакс од Холандија го совладале Интер од Италија со 2-0. Со двата погодока на Јохан Кројф во второто полувреме, фудбалерите на Ајакс ја освоиле втората титула во натпреварувањето и ја одбраниле титулата освоена претходната 1971. Овој натпревар често се вели дека бил најголемиот момент на тоталниот фудбал, при што Ајакс доминирале во најголемиот дел од натпреварот, додека Интер очајнички се бранеле.

Финале на Купот на европските шампиони во 1972 година
ПрвенствоКуп на европските шампиони 1971-72
Датум31 мај 1972
СтадионФеенорд, Ротердам
Играч на натпреваротЈохан Кројф
СудијаРоберт Еле (Франција)
Гледачи61.354
1971
1973

Пат до финалетоУреди

  Ајакс Круг   Интер
Противник Вкупно 1. натпревар 2. натпревар Противник Вкупно 1. натпревар 2. натпревар
  Динамо Дрезден 2–0 2–0 (Д) 0–0 (Г) Прв круг   АЕК Атина 6–4 4–1 (Д) 2–3 (Г)
  Марсеј 6–2 2–1 (Д) 4–1 (Г) Втор круг   Борусија Менхенгладбах 4–2 4–2 (Д) 0–0 (Г)
  Арсенал 3–1 2–1 (Д) 1–0 (Г) Четвртфинале   Стандард Лиеж 2–2 (г.г.) 1–0 (Д) 1–2 (Г)
  Бенфика 1–0 1–0 (Д) 0–0 (Г) Полуфинале   Селтик 0–0 (5–4 п.п.) 0–0 (Д) 0–0 (п.пр.) (Г)

НатпреварУреди

ДеталиУреди

31 мај 1972
Ајакс   2–0   Интер Феенорд, Ротердам
Гледачи: 61.354
Судија: Роберт Еле (Франција)
Кројф   47'78'
 
 
 
 
 
 
Ајакс
 
 
 
 
 
 
 
 
Интер
GK 1   Хајнц Стуј
DF 3   Вим Зурбиер
DF 13   Бери Хулсхоф
DF 12   Хорст Бланкенбург
DF 5   Руд Крол
MF 7   Јохан Нескенс
MF 15   Арје Хан
MF 9   Гери Мирен
FW 8   Сјк Сварт
FW 14   Јохан Кројф
FW 11   Пит Кајцер (к)
Менаџер:
  Стефан Ковач
 
GK 1   Ивано Бордон
DF 2   Мауро Белуџи
DF 3   Џакинто Факети
DF 5   Марио Џибертони   12'
DF 6   Таркизио Бурњич
MF 4   Габриеле Оријали
MF 8   Џанфранко Бедин
MF 10   Сандро Мацола (к)
MF 11   Марио Фрусталупи
FW 7   Жаир да Коста   56'
FW 9   Роберто Бонинсења
Замени:
MF 14   Марио Бертини   12'
MF 16   Серџо Пелицаро   56'
Менаџер:
  Џовани Инверници

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди