Куп на шампиони 1969/70

Куп на шампиони 1969/70 — 15-то издание на Купот на шампионите, најсилното европско клупско фудбалско натпреварување. Финалето е одиграно на 6 мај 1970 на стадионот Сан Сиро во Милано, каде што Фејенорд со резултат 2:1 по продолжетоци го победил Селтик, со тоа освојуваќи ја својата прва титула. Фејенорд во осминафиналето го елиминирал бранителот на титулата од претходната сезона Милан.

Куп на шампиони 1969/70
Податоци за купот
Датуми21 август 1969 — 6 мај 1970
Екипи33
Финале
ШампиониХоландија Фејенорд
(1. титула)
Вице-шампионШкотска Селтик
Статистики за купот
Најдобар стрелец(и)Англија Мик Џонс (8 голови)

Италија била единствена земја со два претставници, каде што покрај Милан, освојувач на Купот од претходната сезона, се натпреваувала и Фјорентина, првак на Италија од претходната сезона.

Квалификации

уреди
Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
ТПС   0:5   КБ 0:1 0:4

Прво коло

уреди
Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Хибернијанс   2:6   Спартак Трнава 2:2 0:4
Галатасарај   5:2   Вотерфорд Јунајтед 2:0 3:2
Арад   1:10   Легија Варшава 1:2 0:8
Баерн Минхен   2:3   Сент Етјен 2:0 0:3
Форвертс Берлин   3:1   Панатинаикос 2:0 1:1
Црвена Ѕвезда   12:2   Линфилд 8:0 4:2
Милан   8:0   Авенир Беген 5:0 3:0
Рејкјавик   2:16   Фејенорд 2:12 0:4
Стандард Лиеж   4:1   17 ноември Тирана 3:0 1:1
Олимпијакос Никозија   1:14   Реал Мадрид 0:8 1:6
Лидс Јунајтед   16:0   Лин 10:0 6:0
ЦСКА Софија   3:5   Ференцварош 2:1 1:4
Базел   0:2   Селтик 0:0 0:2
Бенфика   5:2   КБ 2:0 3:2
Австрија Виена   2:5   Динамо Киев 1:2 1:3
Фјорентина   3:1   Естер 1:0 2:1

Осминафинале

уреди
Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Спартак Трнава   1:11   Галтасарај 1:0 0:1
Легија Варшава   3:1   Сент Етјен 2:1 1:0
Форвертс Берлин   4:42   Црвена Ѕвезда 2:1 2:3
Милан   1:2   Фејенорд 1:0 0:2
Стандард Лиеж   4:2   Реал Мадрид 1:0 3:2
Лидс Јунајтед   6:0   Ференцварош 3:0 3:0
Селтик   3:31   Бенфика 3:0 0:3
Динамо Киев   1:2   Фјорентина 1:2 0:0

1 Галатасарај и Селтик се пласирале во четвртфиналето со фрлање на паричка.

2 Форвертс Берлин се пласирал во четвртфинале по правилото за повеќе голови постигнати на гости.

Четвртфинале

уреди
Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Галатасарај   1:3   Легија Варшава 1:1 0:2
Форвертс Берлин   1:2   Фејенорд 1:0 0:2
Стандард Лиеж   0:2   Лидс Јунајтед 0:1 0:1
Селтик   3:1   Фјорентина 3:0 0:1

Полуфинале

уреди
Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Легија Варшава   0:2   Фејенорд 0:0 0:2
Лидс Јунајтед   1:3   Селтик 0:1 1:2

Финале

уреди
6 мај 1970
Фејенорд   2 – 1 (пр.)   Селтик Сан Сиро, Милан
Публика: 53,187
Судија: Кончето Ло Бело (Италија)
Исрајел   31'
Киндвал   117'
Гемел   29'