Куп на конфедерации

ФИФА Купот на Конфедерации е фудбалско натпреварување за државни репрезентации, кое се одржува на секои 4 години. Ова натпреварување е организирано од ФИФА. Ова натпреварување се одржува во земјата домаќин на Светското првентсво. Ова е и вогланво главен тест за условите на организирањето. Во него учествуваат победниците од првенствата од 6те конфедерации (КАФ, КОНМЕБОЛ, УЕФА, АФК, ОФК, КОНКАКАФ), заедно со победникот на светското првенство и домаќинот со што се достигнува до бројката на 8 тимови. Натпреварувањето во 2009 се одржува во Јужна Африка, каде во финлаето Бразил победи со 3-2 против САД

Куп на конфедерации
РегионМеѓународен (ФИФА)

Историја и детали уреди

Турнирот оригинално беше организиран од и во Саудиска Арабија и беше наречен Крал Фахд Куп (или Интерконтинетален турнир), одржан во 1992 и 1995, каде учествува репрезентацијата на Саудиска Арабија и некои континентални шампиони. Во 1997, ФИФА, ја презеде организацијата на овој куп и го нарече ФИФА Куп на Конфедерации и беше воспоставен на секои две години.

Од 2005, овој турнир се одржува на секои 4 години во земјата домаќин на следното Светско Првенство. Купот на Конфедерации е претходник на Светкото Првенство, кој се одржува кај домаќинот на следното Светско Првенство. Тогаш се разгледуваат дресовите за Светкото Првенство; Тогаш се користат половина од стадионите кои ќе се користат на Светкото Првенство наредната година и и дава на домашната нација, која автоматски се квалификува за двата турнири, уживање во добар фудбал за времетрење од две години. Во исто време учеството беше необврзно за Американскиот и Европскиот шамипион.[1]

Кога победникот на Светкото Првенство е и конфедерациски шампиони, тогаш и вице-шампионот на Светското Првенство учествува во турнирот. Во натпреварувањето во 2005, учество и беше доделено на Аргентина,вице-првакот на Копа Америка, бидејќи шампионот во конфедерацијата и победникот на Светското Првенство,Бразил се имаше квалификувано од две позиции, а Германија, вице-првакот се квалификуваше како домаќин на турнирот.

Во три случаи тимовите доброволно се откажуваа од учеството на турнирот. Победникот на ЕУРО 1996, Германија се откажа од учеството на 1997 ФИФА Куп на Конфедерации, а местото и беше доделено на Чешка, која беше вице-првак на тој турнир.Франција, победникот на Светското Првенство во 1998 се откажа од учеството на 1999 ФИФА Куп на Конфедерациии беше заменета со Бразил, вице-првакот, а и победник на Копа Америка 1997. Германија, вице-првакот на Светското Првенство во 2002 се откажа од учеството на 2003 ФИФА Куп на Конфедерации и местото и беше доделено на Турција, трето-пласираната земја.

Првиот претходник на Купот на Конфедерации беше Мундиалито или Copa D'Oro. Трофејот Артемио Франки, одржуван во 1985 и 1993, помеѓу победниците на Копа Америка и Европското Првенство се исто така се смета за претходник на Купот на Конфедерации,[2] кој пак го замени стариот куп исто како што ФИФА Клупското Светско Првенство го замени Меѓународниот Куп

Резултати уреди

Кинг Фахд Куп уреди

Година Домаќин Финале Натпревар за трето место
Победник Резултат вице-првак 3то место Score 4то место
1992 [3]
Детали
  Саудиска Арабија   Аргентина 3–1   С.Арабија   САД 5–2   БСК
1995 [3]
Детали
  Саудиска Арабија   Данска 2–0   Аргентина   Мексико 1–1
(5–4)1
  Нигерија

Куп на Конфедерации уреди

Година Домаќин Фианле Натпревар за трето место
Победник Резултат Вице-првак 3то место Резултат 4то место
1997
Детали
  Саудиска Арабија   Бразил 6–0   Австралија   Чешка 1–0   Уругвај
1999
Детали
  Мексико   Мексико 4–3   Бразил   САД 2–0   С.Арабија
2001
Детали
  Јужна Кореја
  Јапонија
  Франција 1–0   Јапонија   Австралија 1–0   Бразил
2003
Детали
  Франција   Франција 1–01   Камерун   Турција 2–1   Колумбија
2005
Детали
  Германија   Бразил 4–1   Аргентина   Германија 4–32   Мексико
2009
Детаљи
  ЈАР   Бразил 3–2   САД   Шпанија 3–21   Јужна Африка
2013
Детаљи
  Бразил   Бразил 3–0   Шпанија   Италија 3–21   Уругвај
Легенда

Успешни државни репрезентации уреди

Тим Титули Вице-прваци
  Бразил 4 (1997, 2005, 2009, 2013) 1 (1999)
  Франција 2 (2001, 2003*) -
  Аргентина 1 (1992) 2 (1995, 2005)
  Данска 1 (1995)
  Мексико 1 (1999*)
  Австралија - 1 (1997)
  Камерун - 1 (2003)
  Јапонија - 1 (2001*)
  Саудиска Арабија - 1 (1992*)
  САД - 1 (2009)
*: домаќини

Стрелци уреди

Најдобри стелци уреди

Година Играч Голови
1992   Габриел Батистута
  Брус Мареј
2
1995   Луис Гарсија 3
1997   Ромарио 7
1999   Роналдињо
  Куаутемок Бланко
  Марзук Ал-Отаби
6
2001   Ерик Кариере
  Робер Пирес
  Патрик Виера
  Силвијан Вилторд
  Шон Марфи
  Такајуки Сузуки
  Хванг Сун-Хонг
2
2003   Тјери Анри 4
2005   Адријано 5
2009   Луис Фабиано 5

Играчи со најмногу погодоци уреди

Играч Држава Голови
Роналдињо   Бразил 9
Куахтемос Бланко   Мексико 9
Адријано   Бразил 7
Ромарио   Бразил 7
Марзук Ал-Отаби   Саудиска Арабија 6
Алекс   Бразил 5
Џон Алоизи   Австралија 5
Робер Пирес   Франција 5
Владимир Шмицер   Чешка 5

Резиме уреди

Учества уреди

Тим  
1992
 
1995
 
1997
 
1999
 
 
2001
 
2003
 
2005
 
2009
 
2013
Вкупно
  Бразил - - П Ф 4ти П П П 7
  Мексико - 3ти П - 4ти - - 5
  Јапонија - - - Ф - - 4
  Саудиска Арабија Ф 4ти - - - - - 4
  САД 3ти - - 3ти - - 2ри - 4
  Аргентина П Ф - - - - Ф - - 3
  Австралија - - Ф - 3ти - - - 3
  Нов Зеланд - - - - - - 3
  Камерун - - - - Ф - - - 2
  Египет - - - - - - - 2
  Франција - - - - П П - - - 2
  Германија - - - - - 3ти - - 2
  Јужна Африка - - - - - - 4то - 2
  Шпанија - - - - - - - 3то Ф 2
  Уругвај - - 4ти - - - - - 4ти 2
  Италија - - - - - - - 3то 2
  Боливија - - - - - - - - 1
  Канада - - - - - - - - 1
  Колумбија - - - - - 4ти - - - 1
  БСК 4ти - - - - - - - - 1
  Чешка - - 3ти - - - - - - 1
  Данска - П - - - - - - - 1
  Грција - - - - - - - - 1
  Ирак - - - - - - - - 1
  Јужна Кореја - - - - - - - - 1
  Нигерија - 4ти - - - - - - - 1
  Тунис - - - - - - - - 1
  Турција - - - - - 3ти - - - 1
  ОАЕ - - - - - - - - 1
  • : Елиминиран во фазата по фрупи
  • Ф: Финалисти
  • П: Победници
  • ***: Во прогрес (Финалните позиции не се одредени)

Генерална статистика уреди

Тим Нат. Поб. Нер. Заг. Дад. При. Раз.
  Аргентина 10 5 3 2 22 14 +8
  Австралија 13 5 1 7 13 20 -7
  Боливија 3 0 2 1 2 3 -1
  Бразил 28 18 5 5 62 25 +37
  Камерун 8 4 1 3 5 5 0
  Канада 3 0 1 2 0 5 -5
  Колумбија 5 2 0 3 5 5 0
  БСК 2 0 0 2 2 9 -7
  Чешка 5 2 1 2 10 7 +3
  Данска 3 2 1 0 5 1 +4
  Египет 6 1 2 3 8 17 -9
  Франција 10 9 0 1 24 5 +19
  Германија 8 4 1 3 17 17 0
  Грција 3 0 1 2 0 4 -4
  Ирак 3 0 2 1 0 1 -1
  Италија 3 1 0 2 3 5 -2
  Јапонија 13 5 2 6 15 16 -1
  Јужна Кореја 3 2 0 1 3 6 -3
  Мексико 19 8 5 6 33 28 +5
  Нов Зеланд 9 0 1 8 2 24 -22
  Нигерија 3 1 2 0 4 1 +3
  Саудиска Арабија 12 3 1 8 13 31 -18
  Јужна Африка 7 1 2 4 9 12 -3
  Шпанија 5 4 0 1 11 4 +7
  Тунис 3 1 0 2 3 5 -2
  Турција 5 2 1 2 8 8 0
  ОАЕ 3 1 0 2 2 8 -6
  САД 11 4 1 7 15 17 -2
  Уругвај 5 3 0 2 8 6 +2

Наводи уреди

  1. „2005/2006 сезона: Финалнмото коло на чел свет да биде на 14 мај 2006“. Архивирано од изворникот на 2010-06-15. Посетено на 2009-06-22.
  2. Интернконтинетален Куп за нации
  3. 3,0 3,1 Првите две изданија беа де факто во функција на Крал Фахд Куп. ФИФА го зеде Купот на Конфедерации под свои раци. Видете http://www.fifa.com/tournaments/archive/tournament=101/awards/ Архивирано на 10 април 2009 г..