ФИФА Куп на конфедерации 2001


2001 ФИФА Купот на Конфедерации е петти Куп на Конфедерации, а трет организиран до ФИФА. Турнирот беше одржан во мај и јуни од ко-организаторите Јапонија и Јужна Кореја, кои исто така беа демаќини на Светското Првенство 2002. Турнирот беше освоен од Франција, која ја победи Јапонија со 1-0, со голот на Патрик Виера.

ФИФА Куп на конфедерации 2001
2001 ФИФА Куп на Конфедерации
ФИФА Куп на конфедерации 2001
Општо за првенството
Домаќин(и) Јужна Кореја Република Кореја
Flag of Japan.svg Јапонија
      градови 6
      стадиони 6
Период на одржување 30 мај - 10 јуни
Број на учесници 8 (од 6 конфедерации)
Распределба на медалите
Gold medal.svg Шампион Flag of France.svg франција
Silver medal.svg Второ место Flag of Japan.svg Јапонија
Bronze medal.svg Трето место Flag of Australia.svg Австралија
Четврто место Flag of Brazil.svg Бразил
Статистички податоци за првенството
Одиграно натпревари 16
Дадено голови 31  (1.94 по натпревар)
Најдобар стрелец Австралија Шон Марфи
Франција Ерик Карире
Франција Робер Пирес
Франција Патрик Виера
Франција Силвијан Вилторд
Јужна Кореја Хванг Сунг Хонг
Јапонија Такајуки Сузуки (2 гола)
Најдобар играч Франција Робер Пирес

Со оваа побед, Франција стана втората репрезентација која е актуелен шампиони на Светско, континентално првенство и Купот на Конфедерации, после Бразил во 1997.

Осмуте тима бе распоредени во две групи по четири тима, каде секој играше против секој, а првите два тима одат во полу-финалето.

УчеснициУреди

 
Учесници на 2001 ФИФА Куп на Федерации
Тим Квалификации Учество
  Јужна Кореја Домаќини 1во
  Јапонија Домаќини (и победници на Азискиот Куп 2000) 2ро
  Австралија Победници на Океанскиот Куп 2000 2ро
  Бразил Победници на Копа Америка 1999 3то
  Камерун Победници на Африканскиот Куп на нации 2000 1во
  Канада Победници на КОНКАКАФ Златен Куп 2000 1во
  Франција Победници на ЕУРО 2000 and 1998 ФИФА Светско Првенство 1во
  Мексико Победници на Куп на Конфедерации 1999 4то

СтадиониУреди

  • Јужна Кореја
Улсан Сувон Тегу
Мунсу Куп Стадион стадион Сувон стадион тегу
Capacity: 44.466 Capacity: 43.288 Capacity: 66.422
150px 150px
  • Јапонија
Јокохама Ибараки Ниигата
Нисан Стадион Кашима стадион Ниигата Стадион
Capacity: 72,327 Capacity: 40,728 Capacity: 42,300
     

СудииУреди

Африка
Азија
Европа

Северна Америка, Средна Америка и Карибите
Океанија
Јужна Америка

Фаза по групиУреди

Група АУреди

Тим Нат. Поб. Нер. Заг. Дад. При. Раз. Пое.
  Франција 3 2 0 1 9 1 +8 6
  Австралија 3 2 0 1 3 1 +2 6
  Јужна Кореја 3 2 0 1 3 6 -3 6
  Мексико 3 0 0 3 1 8 -7 0
30 мај 2001
  Франција 5—0   Јужна Кореја стадион Тегу, Тегу
Публика:~61.500
Судија: Гамал Ал-Гхандур   Египет
Марлет   8'
Виера   19'
Анелка   34'
Џоркаеф   63'
Вилторд   90'

30 мај 2001
  Мексико 0—2   Австралија Сувон Светско Првенство Стадион, Сувон
Публика:~6.232
Судија: Феликс Тангаварима   Зимбабве
Марфи   18'
Скоко   54'

1 јуни 2001
  Австралија 1—0   Франција стадион Тегу, Тегу
Публика:~44.500
Судија: Карлос Батрес   Гватемала
Зане   60'

1 јуни 2001
  Јужна Кореја 2—1   Мексико Мунсу Куп Стадион, Улсан
Публика:~41.500
Судија: Хјуг Далас   Шкотска
Хванг Сун-Хонг   56'
Ју Санг-Чул   90'
Руиз   80'

3 јуни 2001
  Франција 4—0   Мексико Мунсу Куп Стадион, Улсан
Публика:~28.864
Судија: Али Буџсајм   Обединети Арапски Емирати
Вилторд   8'
Кариере   62'  83'
Пирес   71'

3 јуни 2001
  Јужна Кореја 1—0   Австралија Сувон Светско Првенство Стадион, Сувон
Публика:~42.754
Судија: Оскар Руиз   Колумбија
Хванг Сун-Хонг   25'

Група БУреди

Тим Нат. Поб. Нер. Заг. Дад. При. Раз. Пое.
  Јапонија 3 2 1 0 5 0 +5 7
  Бразил 3 1 2 0 2 0 +2 5
  Камерун 3 1 0 2 2 4 -2 3
  Канада 3 0 1 2 0 5 -5 1
31 мај 2001
  Бразил 2—0   Камерун Кашима Стадион, Ибараки
Публика:~10.519
Судија: Хелмут Круг   Германија
Вашингтон   53'
Мигел   57'

31 мај 2001
  Јапонија 3—0   Канада Ниигата Стадион, Ниигата
Публика:~39.006
Судија: Симон Микалеф   Австралија
Оно   57'
Нишизава   60'
Моришима   88'

2 јуни 2001
  Канада 0—0   Бразил Кашима Стадион, Ибараки
Публика:~12.095
Судија: Јун ЛИ   НР Кина

2 јуни 2001
  Камерун 0—2   Јапонија Ниигата Стадион, Ниигата
Публика:~39.430
Судија: Бенито Аркундиа   Мексико
Сузуки   8'   65'

4 јуни 2001
  Бразил 0—0   Јапонија Кашима Стадион, Ибараки
Публика:~37.740
Судија: Ким Милтон Нилсен   Данска

4 јуни 2001
  Камерун 2—0   Канада Ниигата Стадион, Ниигата
Публика:~15.822
Судија: Бирон Морен   Еквадор
Чоутанг   48'
Мбома   83'

Елиминациона фазаУреди

  Полуфинале Финале
             
7 јуни - Јокохама
   Јапонија 1  
   Австралија 0  
 
10 јуни - Јокохама
       Јапонија 0
     Франција 1
 
 
Трето место
7 јуни - Сувон 9 јуни - Улсан
   Франција 2    Австралија  1
   Бразил 1      Бразил  0

Полу-финалеУреди

7 јуни 2001
  Јапонија 1—0   Австралија Нисан Стадион, Јокохама
Публика:~48.699
Судија: Бенито Аркундиа   Мексико
Наката   43'

7 јуни 2001
  Франција 2—1   Бразил Сувон Светско Првенство Стадион, Сувон
Публика:~34.527
Судија: Гамал Ал-Гхандур   Египет
Пирес   7'
Десали   54'
Рамон   30'

Натпревар за трето местоУреди

9 јуни 2001
  Австралија 1—0   Бразил Мунсу Куп Стадион, Улсан
Публика:~28.520
Судија: Хелмут Круг   Германија
Мaрфи   84'

ФиналеУреди

10 јуни 2001
  Франција 1—0   Јапонија Нисан Стадион, Јокохама
Публика:~65.533
Судија: Али Бујсаим   Обединети Арапски Емирати
Виера   30'


 France 
Предлошка:Победник на 2001 ФИФА Куп на Конфедерации-big
Прва титула

НаградиУреди

ФИФА Златна Копачка: ФИФА Златна Топка: ФИФА Фер Плеј Трофе:
  Робер Пирес
  Ерик Кариере
  Робер Пирес   Јапонија

Најдобри стрелциУреди

2 gola