Куп на Кралот Фахд 1992

(Пренасочено од 1992 Крал Фахд Куп)


Турнирот Крал Фахд Куп 1992, првиот Куп на Конфедерации беше одржан во Саудиска Арабија во октомври 1992. Тој беше освоен од Аргентина, со нејзината победа над Саудиска Арабија со 3-1. Овој турнир е единствен Куп на Конфедерации што немаше фаза по групи и во кој учествуваа 4 тима.

Куп на Кралот Фахд 1992
1992 Крал Фахд Куп
Општо за првенството
Домаќин(и) Саудиска Арабија Саудиска Арабија
      градови 1
      стадиони 1
Период на одржување 15 - 20 октомври
Број на учесници 4 (од 4 конфедерации)
Распределба на медалите
Gold medal.svg Шампион Flag of Argentina.svg Аргентина
Silver medal.svg Второ место Flag of Saudi Arabia.svg Саудиска Арабија
Bronze medal.svg Трето место Flag of the United States.svg САД
Четврто место Flag of Côte d'Ivoire.svg БСК
Статистички податоци за првенството
Одиграно натпревари 4
Дадено голови 18  (4.5 по натпревар)
Најдобар стрелец Аргентина Габриел Батистута
САД Брус Марај (2 гола)

Тимови кои учествувааУреди

 
Тимови кои учествуваа на Крал Фахд Купот во 1992
  •   Саудиска Арабија - домаќин и победник на Азискиот куп 1988
  •   Аргентина - Победник на Копа Америка 1991
  •   САД - Победник на КОНКАКАФ Златниот Куп во 1991
  •   БСК - Победник на Африканскиот Куп на Нации во 1992

СтадионУреди

Сите натпревари се играа во:

Ријад
Крал Фахд II Стадион
Капацитет: 67,000

ТурнирУреди

  Полуфинале Финале
             
15 октомври - Ријад
   Саудиска Арабија 3  
   САД 0  
 
20 октомври - Ријад
       Саудиска Арабија 1
     Аргентина 3
 
 
Трето место
16 октомври - Ријад 19 октомври - Ријад
   Аргентина 4    САД  5
   БСК 0      БСК  2

Полу-финалеУреди

15 октомври 1992
  Саудиска Арабија 3–0   САД Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика: ~70.000
Судија: Да Силва   Бразил
Ал-Биши   48'
Тунајан   74'
Ал-Мивалид   84'

16 октомври 1992
  Аргентина 4–0   БСК Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика: ~15.000
Судија: Ал Шариф   Сирија
Батистута   2'   10'
Алтамирано   67'
Акоста   81'

Натпревар за трето местоУреди

19 октомври 1992
  САД 5–2   БСК Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика: ~9.500
Судија: Бадиља   Костарика
Балбоа   12'
Џонс   31'
Виналда   81'
МАреј   67'   83'
Траоре   16'
Сие   76'

ФиналеУреди

20 октомври 1992
  Саудиска Арабија 1–3   Аргентина Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика: ~75.000
Судија: Чонг   Маврициус
Ал-Оваиран   65' Родригес   18'
Каниџа   24'
Симеоне   64'

ПобедникУреди

 Argentina 
Предлошка:Победник на 1992 Крал Фахд Куп-big
Прва титула

СтрелциУреди

2 гола
1 гол

1 гол (прод.)

1 гол (прод.)