Куп на Македонија во ракомет 2015 (мажи)

Купот на Македонија 2015 - 23. издание на Македонскиот ракометен куп. Турнирот бил одржан во Спортскиот центар Јане Сандански во Скопје. Купот бил освоен од Вардар по десетти пат.[1]

2015 Куп на Македонија
Податоци за турнирот
Домаќини Македонија
Датумимај
Екипи4
ОдржувалиштаСпортски центар Јане Сандански (во Скопје градови-домаќини)
Конечен исход
ПрвакВардар (10. титула)
ВторопласиранМеталург
Статистикa за турнирот
Натпревари3
Дадени голови163 (54.33 по натпр.)

Место на одржувањеУреди

Скопје
Спортски центар Јане Сандански
Капацитет: 5,400

КвалификацииУреди

ЧетвртфиналеУреди

Група 1Уреди

Домаќин на турнирот на групата 1 бил Вардар.[2]

Полуфиналe

април 2015 Вардар 45 - 24 Борец Спортски центар Јане Сандански, Скопје
Извештај
април 2015 Прилеп 2010 22 - 28 Охрид 2013 Спортски центар Јане Сандански, Скопје
Извештај

Финалe

април 2015 Вардар 41 - 22 Охрид 2013 Спортски центар Јане Сандански, Скопје
Извештај

Група 2Уреди

Домаќин на турнирот на групата 2 бил Пролет 62.[2]

Полуфиналe

април 2015 Лозари 20 - 28 Металург 2 Училишна сала Македонско Сонце, Скопје
Извештај
април 2015 Пролет 62 20 - 28 Работнички Училишна сала Македонско Сонце, Скопје
Извештај

Финалe

април 2015 Пролет 62 25 - 22 Металург 2 Училишна сала Македонско Сонце, Скопје
Извештај

Група 3Уреди

Домаќин на турнирот на групата 3 бил Вардар Јуниор.[2]

Полуфиналe

април 2015 Преспа 2010 20 - 28 Пелистер 08 Скопје
Извештај
април 2015 Зомимак М 23 - 30 Вардар Јуниор Скопје
Извештај

Финалe

април 2015 Пелистер 08 29 - 34 Зомимак М Скопје
Извештај

Група 4Уреди

Домаќин на турнирот на групата 4 бил Металург.[2]

Полуфиналe

април 2015 Металург 53 - 14 Феникс Спортска сала Автокоманда, Скопје
Извештај
април 2015 Текстилец 21 - 34 Радовиш Спортска сала Автокоманда, Скопје
Извештај

Финалe

април 2015 Металург 31 - 23 Радовиш Спортска сала Автокоманда, Скопје
Извештај

Завршен турнирУреди

Извлекувањето на двојките се извршило на 27 април 2015 година.[3]

ПолуфиналеУреди

14 мај 2015 Пролет 62 20 - 24 Металург Спортски центар Јане Сандански, Скопје
Димитриевски 7 (9 - 10) Д. Џукиќ 5
[4][5]
14 мај 2015 Вардар 46 - 25 Зомимак М Спортски центар Јане Сандански, Скопје
[6]

ФиналеУреди

15 мај 2015
18:30
Вардар 26 - 22 Металург Спортски центар Јане Сандански, Скопје
А. Душебаев 8 [1] Ј. Војводиќ 6


Победник во Купот на Македонија 2015
Вардар
10. титула

ПризнанијаУреди

Извор:[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 „Жесток отпор на Металург сепак недоволен за трофеј“. rkmetalurg.mk преку web.archive.org. 17 мај 2015. Архивирано од изворникот на 2019-12-20. Посетено на 21 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „Одредени 1/8 финалните групи од Купот на Македонија“. Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org. 7 април 2015. Архивирано од изворникот на 2019-12-14. Посетено на 14 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  3. „Полуфинални двојки од машкиот Куп“. Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org. 27 април 2015. Архивирано од изворникот на 2019-06-06. Посетено на 14 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  4. „Металург обезбеди ново Куп-финале“. rkmetalurg.mk преку web.archive.org. 14 мај 2015. Архивирано од изворникот на 2019-12-20. Посетено на 21 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  5. „Металург е првиот финалист во Купот на Македонија“. Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org. 14 мај 2015. Архивирано од изворникот на 2019-12-14. Посетено на 15 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  6. „Вардар е втор финалист на Купот“. Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org. 14 мај 2015. Архивирано од изворникот на 2019-06-06. Посетено на 15 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врскиУреди