Белум (германски: Belum; долногермански: Belen) — општина во округот Куксхафен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Белум
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Грб на Белум
Белум во рамките на Германија
Белум
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Општ. заед. Ланд Хаделн
Месни единици 4
Градоначалник Карл-Хајнц Линк
Основни податоци
Површина 25,72 км2
Надм. височина 2 м
Население 803 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 21785
Повик. бр. 04752
Портал www.gemeinde-belum.de
Местоположба на Белум во рамките на округот Куксхафен
Карта
Карта
Координати 53°49′5″N 8°59′44″E / 53.81806° СГШ; 8.99556° ИГД / 53.81806; 8.99556

Географија уреди

Местоположба уреди

Општината Белум се наоѓа на устието на реката Осте во Долна Елба.

Денешната река се влева во еден канал источно во Елба, бидејќи во 1964 година била изградена брана на старото корито, па е настанато езеро.

Општински единици уреди

  • Бардорф
  • Белум (гл. место)
  • Белумердајх
  • Холандерхоф
  • Кедингбрух
  • Кенигсвиш
  • Вестерндорф

Наводи уреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски уреди