Одисхајм (германски: Odisheim; долногермански: Godshem) — општина во округот Куксхафен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Одисхајм
Воздушен поглед
Воздушен поглед
Воздушен поглед
Грб на Одисхајм
Одисхајм во рамките на Германија
Одисхајм
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Општ. заед. Ланд Хаделн
Месни единици 7
Градоначалник Штефан Сковрон (ДХС)
Основни податоци
Површина 13,50 км2
Надм. височина 2 м
Население 470 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 21775
Повик. бр. 04756
Портал www.sietland.de
Местоположба на Одисхајм во рамките на округот Куксхафен
Карта
Карта
Координати 53°41′50″N 8°56′38″E / 53.69722° СГШ; 8.94389° ИГД / 53.69722; 8.94389

Географија уреди

Местоположба уреди

Одисхајм се наоѓа во областа на Долна Елба.

Близината на Елба и Северното Море носат опасност од плимни поплави, бидејќи максималната височина е само 2 метри.

Општински единици уреди

  • Ам Зе
  • Драјек
  • Кирхдорф
  • Нордертајл
  • Зидертајл

Наводи уреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски уреди