Хехтхаузен (германски: Hechthausen; долногермански: Heckthusen) — општина во округот Куксхафен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Хехтхаузен
Воздушен поглед (2012 г.)
Воздушен поглед (2012 г.)
Грб на Хехтхаузен
Хехтхаузен is located in Германија
Хехтхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Општ. заед. Хемор
Градоначалник Јан Тидеман (СДП)
Основни податоци
Површина 30,71 км2
Надм. височина 2 м
Население 3.452 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 112 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 21755
Повик. бр. 04774
Портал www.hechthausen.de
Местоположба на Хехтхаузен во рамките на округот Куксхафен
Карта
Координати 53°39′0″N 9°14′0″E / 53.65000° СГШ; 9.23333° ИГД / 53.65000; 9.23333Координати: 53°39′0″N 9°14′0″E / 53.65000° СГШ; 9.23333° ИГД / 53.65000; 9.23333

Местото е нарекува „Портата кон Куксланд“ (das Tor zum Cuxland).

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Хехтхаузен се граничи на север, на исток и на југ со текот на реката Осте.

Општински единициУреди

Денешната општина се состои од следниве шест единици, кои претходно биле самостојни општини во рамки на поранешната општинска заедница Ан дер Осте:

  • Борнберг
  • Хехтхаузен (гл. место)
  • Клајнверден
  • Клинт
  • Лаумилен
  • Виш

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди