Илиенворт (германски: Ihlienworth; долногермански: Helnnworth) — општина во округот Куксхафен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Илиенворт
Селската црква
Селската црква
Грб на Илиенворт
Илиенворт is located in Германија
Илиенворт
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Општ. заед. Ланд Хаделн
Градоначалник Хорст-Кристијан Дек (ДХС)
Основни податоци
Површина 40,29 км2
Надм. височина −1 м
Население 1.513 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 21775
Повик. бр. 04755
Портал www.sietland.de
Местоположба на Илиенворт во рамките на округот Куксхафен
Карта
Координати 53°44′0″N 8°55′0″E / 53.73333° СГШ; 8.91667° ИГД / 53.73333; 8.91667Координати: 53°44′0″N 8°55′0″E / 53.73333° СГШ; 8.91667° ИГД / 53.73333; 8.91667

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Местото Илиенворт се наоѓа помеѓу градот Отерндорф и Бад Бедеркеза. Само местото Илиенворт се наоѓа на брегот, додека останатите места се во внатрешноста.

Близината на Елба и Северното Море носи опасност од плимни поплави, бидејќи максималната височина е -1 метар.

Реката Медем извира во местото Илиенворт и во нејзе се влева Емелке.

Општински единициУреди

  • Медемштаде
  • Мислаг
  • Остер-Илиенворт
  • Штрасдајх
  • Вестер-Илиенворт (со Хазендорф, Мителтајл и Вестеренде)

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди