Штајнау (Долна Саксонија)

Штајнау (германски: Steinau; долногермански: Steenau) — општина во округот Куксхафен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Штајнау
Селската црква
Селската црква
Грб на Штајнау
Штајнау is located in Германија
Штајнау
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Општ. заед. Ланд Хаделн
Градоначалник Ханс-Јирген Мангелс (ДХС)
Основни податоци
Површина 36,07 км2
Надм. височина 1 м
Население 799 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 21775
Повик. бр. 04756
Местоположба на Штајнау во рамките на округот Куксхафен
Карта
Координати 53°41′0″N 8°53′0″E / 53.68333° СГШ; 8.88333° ИГД / 53.68333; 8.88333Координати: 53°41′0″N 8°53′0″E / 53.68333° СГШ; 8.88333° ИГД / 53.68333; 8.88333

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Општината се наоѓа во областа на Долна Елба. Близината на Елба и Северното Море ја носат опасноста од плимни поплави, бидејќи максималната височина на селото е само 1 метар.

Општински единициУреди

Општината Штајнау има девет единици:[2]

 • Алтбрахенбрух
 • Глинд
 • Херинг
 • Лауентајл
 • Миедајх
 • Нордеренде
 • Нордервестерзајте
 • Зидеренде
 • Зидервестерзајте

НаводиУреди

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
 2. steinau-niedersachsen.de: Ortsbeschreibung und Lage Архивирано на 14 јули 2014 г., abgerufen am 7. Juni 2014.

Надворешни врскиУреди