Холнзет (германски: Hollnseth; долногермански: Hollnseth) — општина во округот Куксхафен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Холнзет
Поранешна фарма во Холен
Поранешна фарма во Холен
Поранешна фарма во Холен
Грб на Холнзет
Холнзет во рамките на Германија
Холнзет
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Општ. заед. Берде Ламштет
Месни единици 3
Градоначалник Мелани Штефенс (ВГ Холнзет)
Основни податоци
Површина 20,82 км2
Надм. височина 20 м
Население 890 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 43 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 21769
Повик. бр. 04769, 04773
Портал www.boerde-lamstedt.de
Местоположба на Холнзет во рамките на округот Куксхафен
Карта
Карта
Координати 53°34′3″N 9°06′1″E / 53.56750° СГШ; 9.10028° ИГД / 53.56750; 9.10028Координати: 53°34′3″N 9°06′1″E / 53.56750° СГШ; 9.10028° ИГД / 53.56750; 9.10028

Географија Уреди

Местоположба Уреди

Холнзет се наоѓа во источниот дел на округот Куксхафен. На југоисток, југ и југозапад се граничи со округот Ротенбург (Виме), а на исток на другиот брег на реката Осте се наоѓа округот Штаде.

Општински единици Уреди

Општината се состои од местата Абензет и Холен, како и селото Лангелн.

Соседни општини Уреди

Општината се граничи со следниве општини (од север надесно):

Наводи Уреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски Уреди