Вурстер Нордзекисте

Вурстер Нордзекисте (германски: Wurster Nordseeküste; долногермански: Wuster Noordseeküst) — општина во округот Куксхафен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Вурстер Нордзекисте
Воздушен поглед на Дорум (2013 г.)
Воздушен поглед на Дорум (2013 г.)
Грб на Вурстер Нордзекисте
Вурстер Нордзекисте во рамките на Германија
Вурстер Нордзекисте
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Основни податоци
Површина 182,08 км2
Надм. височина 21 м
Население 17.101 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 94 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 27639
Повик. бр. 04705, 04741, 04742
Портал www.wurster-nordseekueste.de
Местоположба на Вурстер Нордзекисте во рамките на округот Куксхафен
Карта
Координати 53°47′0″N 8°36′0″E / 53.78333° СГШ; 8.60000° ИГД / 53.78333; 8.60000Координати: 53°47′0″N 8°36′0″E / 53.78333° СГШ; 8.60000° ИГД / 53.78333; 8.60000

Името го добила од историската област Вурстенски крај и брегот на Северното Море. Била создадена на 1 јануари 2015 година со спојување на поранешната општина Нордхолц, како и општините Капел, Дорум, Мидлум, Миселварден, Мулзум, Падингбител и Времен, кои биле дел од поранешната општинска заедница Ланд Вурстен.

ГеографијаУреди

Општински единициУреди

Во рамки на општината Вурстер Нордзекисте влегуваат следниве места:

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди