Шифдорф (германски: Schiffdorf; долногермански: Schippdörp) — општина во округот Куксхафен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Сместена е на источната граница на бременскиот град Бремерхафен и на 35 километри јужно од Куксхафен.

Шифдорф
Воздушен поглед (2015 г.)
Воздушен поглед (2015 г.)
Грб на Шифдорф
Шифдорф is located in Германија
Шифдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Градоначалник Клаус Вирт (независен)
Основни податоци
Површина 113,55 км2
Надм. височина 6 м
Население 14.474 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 127 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 27619
Портал www.schiffdorf.de
Местоположба на Шифдорф во рамките на округот Куксхафен
Карта
Координати 53°32′9″N 8°39′32″E / 53.53583° СГШ; 8.65889° ИГД / 53.53583; 8.65889Координати: 53°32′9″N 8°39′32″E / 53.53583° СГШ; 8.65889° ИГД / 53.53583; 8.65889

ГеографијаУреди

Општински единициУреди

Место км²
(август 2017)
Жители
(30 јуни 2020)
Брамел 15,50 0711
Гестенсет 12,03 0960
Лафен 04,20 0118
Шифдорф (со Апелер) 13,00 3573
Зелштет 22,10 1948
Шпаден 11,06 4627
Ведел
(со Алтлунеберг)
24,19
0(6,59)
2171
(ca. 250)00
Веден 11,80 0588

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди