Остен (службено: Остен (Осте); германски: Osten или Osten (Oste); долногермански: Oosten) — општина во округот Куксхафен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Остен
Воздушен поглед (2012 г.)
Воздушен поглед (2012 г.)
Грб на Остен
Остен is located in Германија
Остен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Општ. заед. Хемор
Месни единици 3
Градоначалник Карстен Хуберт (ДХС)
Основни податоци
Површина 48,0 км2
Надм. височина 1 м
Население 1.774 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 21756
Повик. бр. 04771, 04776
Портал www.hemmoor.de
Местоположба на Остен во рамките на округот Куксхафен
Карта
Координати 53°41′49″N 9°11′23″E / 53.69694° СГШ; 9.18972° ИГД / 53.69694; 9.18972Координати: 53°41′49″N 9°11′23″E / 53.69694° СГШ; 9.18972° ИГД / 53.69694; 9.18972

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Остен претставува најисточна општина во округот Куксхафен. Се наоѓа на брегот на реката Осте во областа Остермарш.

Општински единициУреди

Општината Остен се состои од следниве единици:

  • Алтендорф
  • Изензе
  • Остен (гл. место)

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди