Вингст (германски: Wingst; долногермански: Wingst) — општина во округот Куксхафен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Вингст
Селската црква „Св. Никола“ во Опелн
Селската црква „Св. Никола“ во Опелн
Грб на Вингст
Вингст is located in Германија
Вингст
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Општ. заед. Ланд Хаделн
Градоначалник Патрик Павловски (ДХС)
Основни податоци
Површина 55,62 км2
Надм. височина 9 м
Население 3.366 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 61 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 21789
Повик. бр. 04778
Портал www.wingst.de
Местоположба на Вингст во рамките на округот Куксхафен
Карта
Координати 53°43′0″N 9°04′0″E / 53.71667° СГШ; 9.06667° ИГД / 53.71667; 9.06667Координати: 53°43′0″N 9°04′0″E / 53.71667° СГШ; 9.06667° ИГД / 53.71667; 9.06667

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Општината Вингст се наоѓа околу 35 километри јужно од вливот на Елба во Северното Море и западно од текот на реката Осте. Местата на општината се наоѓаат на истоимениот ридски масив.

На југозапад се наоѓа езерото Балк.

Општински единициУреди

 • Алткединген
 • Баргкамп
 • Доброк
 • Елербрух
 • Гестберг
 • Грифт
 • Хеден
 • Хефтгрубе
 • Опелн
 • Земор
 • Зидербуш
 • Фогтдинг
 • Вестерхам
 • Васермиле
 • Вајсенмор
 • Цолбаум

НаводиУреди

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди