Отвори го главното мени
Википедија:Кориснички кутии
ru-4 Этот участник владеет русским языком почти как родным.
ltŠio vartotojo gimtoji kalba yra lietuvių.
en-3 This user is able to contribute with an advanced level of English.
de-2 Dieser Benutzer hat fortgeschrittene Deutschkenntnisse.
sr-1Овај корисник поседује основно знање српског језика.
bg-1 Този потребител има начални познания по български език.
mk-1Корисникот почетнички зборува македонски.
Noia 64 apps karm.svg Овој корисник е активен на Википедија веќе
 9 години, 7 месеци и 3 дена.
Wikidata-logo.svgОвој корисник има страница на Википодатоците.

Makenzis — public relations and media specialist. Intresting in football.

Фудбалски клубови од Литванија, МакедонијаУреди

Табела А лига на Литванија 2018Уреди

Резултати по првата фазаУреди

Место Клуб Одиг О Н З Бд Пласмани или испаѓање
1.   Судува 28 21 4 3 59 16 +43 67
2.   Жалгирис 28 19 5 4 60 20 +41 62
3.   Стумбрас 28 13 6 9 36 25 +11 45
4.   Тракај 28 11 9 8 37 26 +11 42
5.   Кауно Жалгирис 28 10 5 13 22 31 -9 35
6.   Атлантас 28 6 5 17 26 55 -29 23
7.   Паланга 28 5 5 18 17 58 -41 20 Пласман во баражот за опстанок
8.   Јонава 28 4 8 16 24 50 -26 19 Отпаѓање во Првата фудбалска лига на Литванија

Резултати по втората фазаУреди

Место Клуб Одиг О Н З Бд Пласмани или испаѓање
1.   Судува 33 24 5 4 72 20 +51 77 Пласман во Лига на Шампиони - прва квалификациска рунда
2.   Жалгирис 33 23 6 4 70 23 +47 75 Пласман во Лига Европа - прва квалификациска рунда
3.   Тракај 33 14 9 10 46 29 +17 51 Пласман во Лига Европа - прва квалификациска рунда
4.   Стумбрас 33 15 6 12 45 35 +10 51 Пласман во Лига Европа - прва квалификациска рунда
5.   Кауно Жалгирис 33 11 6 16 29 41 -13 39
6.   Атлантас 33 6 6 21 28 75 -48 24
7.   Паланга 28 5 5 18 17 58 -41 20   Пласман во баражот за опстанок
8.   Јонава 28 4 8 16 24 50 -26 19   Отпаѓање во Првата фудбалска лига на Литванија

Грб и клубски бои (ФК Селтик)Уреди

Во првата сезона ( 1888 ) опремата на Селтик се состоела од бела маица со зелени линии, црни шорцеви и темно зелени чорапи. Следната сезона опремата се состоела од зелена маица со бели вертикални линии и оваа опрема останала се до 1903 година. Од 1903 година па се до денес опремата се состои од маица со бели и зелени линии поставени хоризонтално, бели шорцеви и бели чорапи.Celtic Historical Football Kits

Дизајнот на дресот низ историјата
 
 
 
 
 
 
1888
 
 
 
 
 
 
 
1889–1903
 
 
 
 
 
 
 
1903–1932
 
 
 
 
 
 
 
1932–1965
 
 
 
 
 
 
 
1965 до денес

ТитулиУреди

ДомашниУреди

  • Премиер лига
Шампион (2): 2017, 2018
  • Куп
Шампион (2): 2006, 2009
  • Супер Куп
Шампион (3): 2009, 2018, 2019.


А лига на Литванија
Сезона2018
Одиграни натпрвари127
Најголема серија на победи7 натпревари
  Жалгирис
Најголема серија без пораз16 натпревари
  Судува
Најголема серија без победа18 натпревари
  Атлантас
Најголема серија на порази5 натпревари
  Атлантас
2017
2019

А лига на Литванија 2018 - 18. издание на А лига на Литванија. Сезоната започнaла на 25 февруари 2018, а ќе заврши на 11 ноември 2018. Секоја екипа ќе игра против друга екипа четири пати на основа дома-гости. Шесте најдобри клубови одиграа дополнителени пати.

Судува се бранители на титулата откако ја освоиле втората првенствена титула. Првакот ќе обезбеди место во првата рунда од квалификациите за Лигата на шампионите.

Табела А лига на Литванија 2018Уреди

Резултати по првата фазаУреди

Место Клуб Одиг О Н З Бд Пласмани или испаѓање
1.   Судува 28 21 4 3 59 16 +43 67
2.   Жалгирис 28 19 5 4 60 20 +41 62
3.   Стумбрас 28 13 6 9 36 25 +11 45
4.   Тракај 28 11 9 8 37 26 +11 42
5.   Кауно Жалгирис 28 10 5 13 22 31 -9 35
6.   Атлантас 28 6 5 17 26 55 -29 23
7.   Паланга 28 5 5 18 17 58 -41 20 Пласман во баражот за опстанок
8.   Јонава 28 4 8 16 24 50 -26 19 Отпаѓање во Првата фудбалска лига на Литванија

Резултати по втората фазаУреди

Место Клуб Одиг О Н З Бд Пласмани или испаѓање
1.   Судува 33 24 5 4 72 20 +51 77 Пласман во Лига на Шампиони - прва квалификациска рунда
2.   Жалгирис 33 23 6 4 70 23 +47 75 Пласман во Лига Европа - прва квалификациска рунда
3.   Тракај 33 14 9 10 46 29 +17 51 Пласман во Лига Европа - прва квалификациска рунда
4.   Стумбрас 33 15 6 12 45 35 +10 51 Пласман во Лига Европа - прва квалификациска рунда
5.   Кауно Жалгирис 33 11 6 16 29 41 -13 39
6.   Атлантас 33 6 6 21 28 75 -48 24
7.   Паланга 28 5 5 18 17 58 -41 20   Пласман во баражот за опстанок
8.   Јонава 28 4 8 16 24 50 -26 19   Отпаѓање во Првата фудбалска лига на Литванија

Бараж за опстанокУреди

Прва рундаУреди

28 октомври 2018
16:00
ДФК Даjнава 0–3   Паланга
Извештај

Втора рундаУреди

3 ноември 2018
13:00
  Паланга 2–1 ДФК Даjнава
Извештај

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди