ФК Јонава (литвански: Futbolo klubas "Jonava") — литвански фудбалски клуб од Јонава. Моментално настапува во Прва фудбалска лига на Литванија.

ФК Јонава
FK Јоnava
FK Jonava.png
Целосно имеФудбалски Клуб Јонава
Futbolo klubas "Jonava"
Основан1991
СтадионЦентрален стадион
Јонава, Литванија
(Капацитет: 1.000)
ЛигаПрва фудбалска лига
20203. место
Домашни бои
Гостински бои

ИсторијаУреди

Фудбалскиот клуб Јонава бил формално формиран во 1991 година. 1992–93, 1998–99., 2012., 2015. година стана шампион на Прва лига.

УспесиУреди

Национални успесиУреди

  • Шампион на Прва лига (4):
1992–93., 1998–99., 2012., 2015.

Сезони (2000 — 2020)Уреди

Сезона Hиво Лига Место Наводи
2000. 2. Прва лига 5. [1]
2001. 2. Прва лига 5. [2]
2002. 2. Прва лига 8. [3]
2003. 2. Прва лига 11. [4]
2004. 2. Прва лига 7. [5]
2005. 2. Прва лига 9. [6]
2006. 2. Прва лига 14. [7]
2007. 2. Прва лига 5. [8]
2008. 2. Прва лига 8. [9]
2009. 2. Прва лига 7. [10]
2010. 2. Прва лига 5. [11]
2011. 2. Прва лига 5. [12]
2012. 2. Прва лига 1. [13]
2013. 2. Прва лига 6. [14]
2014. 2. Прва лига 7. [15]
2015. 2. Прва лига 1. [16]
2016. 1. А лига 6. [17]
2017. 1. А лига 4. [18]
2018. 1. А лига 8. [19]
2019. 2. Прва лига 9. [20]
2020 2. Прва лига 3.

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди