А лига на Литванија 2018

А лига на Литванија 2018 - 18. издание на А лига на Литванија. Сезоната започнaла на 25 февруари 2018, а ќе заврши на 11 ноември 2018. Секоја екипа ќе игра против друга екипа четири пати на основа дома-гости. Шесте најдобри клубови одиграа дополнителени пати.

А лига на Литванија
Сезона2018
Одиграни натпревари127
Најголема низа на победи7 натпревари
Жалгирис Жалгирис
Најголема низа без пораз16 натпревари
Судува Судува
Најголема низа без победа18 натпревари
Атлантас Атлантас
Најголема низа на порази5 натпревари
Атлантас Атлантас
2017
2019

Судува се бранители на титулата откако ја освоиле втората првенствена титула. Првакот ќе обезбеди место во првото коло од квалификациите за Лигата на шампионите.

Табела А лига на Литванија 2018

уреди

Резултати по првата фаза[1]

уреди
Место Клуб Одиг О Н З Бд Пласмани или испаѓање
1.   Судува 28 21 4 3 59 16 +43 67 втората фаза
2.   Жалгирис 28 19 5 4 60 20 +41 62
3.   Стумбрас 28 13 6 9 36 25 +11 45
4.   Тракај 28 11 9 8 37 26 +11 42
5.   Кауно Жалгирис 28 10 5 13 22 31 -9 35
6.   Атлантас 28 6 5 17 26 55 -29 23
7.   Паланга 28 5 5 18 17 58 -41 20 Пласман во баражот за опстанок
8.   Јонава 28 4 8 16 24 50 -26 19 Отпаѓање во Првата фудбалска лига на Литванија

Резултати по втората фаза[2]

уреди
Место Клуб Одиг О Н З Бд Пласмани или испаѓање
1.   Судува 33 24 5 4 72 20 +51 77 Пласман во Лига на Шампиони - прва квалификациска рунда
2.   Жалгирис 33 23 6 4 70 23 +47 75 Пласман во Лига Европа - прва квалификациска рунда
3.   Тракај 33 14 9 10 46 29 +17 51 Пласман во Лига Европа - прва квалификациска рунда
4.   Стумбрас 33 15 6 12 45 35 +10 51
5.   Кауно Жалгирис 33 11 6 16 29 41 -13 39 Пласман во Лига Европа - прва квалификациска рунда
6.   Атлантас 33 6 6 21 28 75 -48 24
7.   Паланга 28 5 5 18 17 58 -41 20   Пласман во баражот за опстанок
8.   Јонава 28 4 8 16 24 50 -26 19   Отпаѓање во Првата фудбалска лига на Литванија

Бараж за опстанок

уреди

Прво коло

уреди
28 октомври 2018
16:00
ДФК Даjнава 0–3   Паланга
Извештај

Второ коло

уреди
3 ноември 2018
13:00
  Паланга 2–1 ДФК Даjнава
Извештај

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди